Kategorie:
Plastikowa góra odpadów to coś co zaczęliśmy zauważać stosunkowo niedawno. Analizy wykazały, że plastik kumuluje się nie tylko na lądzie, ale również w środowisku morskim. Ostatnie badania wykazały, że nawet na dnie oceanicznego Rowu Mariańskiego, czyli na głębokości 10 tysięcy metrów, znajdują się plastikowe odpady.
Japońscy naukowcy przeanalizowali dane z trzech dekadach, badając koncentracji fragmentów z tworzywa sztucznego na dnie oceanu na dużych głębokościach. Stwierdzono, że w wodzie jest obecny mikrogranulat z plastiku jednorazowego użytku.
Oprócz tego, na dnie Rowu Mariańskiego zidentyfikowano fragmenty plastikowego worka zauważonego na głębokości 10 898 metrów pod powierzchnią oceanu. Naukowcy zbierali zdjęcia i nagrania z najgłębszych części oceanu od 1983 roku. W tym czasie wykonali 5010 nurkowań, podczas których znaleziono 3425 plastikowych przedmiotów.
Jedna trzecia z znalezionych przedmiotów był makroplastikiem, czyli czymś stosunkowo dużym, a przynajmniej większym niż pięć milimetrów fragmentem artykułów z tworzyw sztucznych. Na głębokości ponad sześciu tysięcy metrów średnio 89% przedmiotów stanowiących źródła zanieczyszczeń było jednorazowymi opakowaniami.
Według naukowców, aby zatrzymać lub przynajmniej zminimalizować zanieczyszczenie dna oceanów kluczowa jest zacznie ściślejsza kontrola produkcji i recyklingu jednorazowych przedmiotów z tworzyw sztucznych.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze |
Komentarze
--------
Howgh!
Skomentuj