Odnotowano „walkę” między botami na Wikipedii

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W prowadzonym przez Uniwersytet Oxfordu i Instytut Alana Turinga badaniu oceniano 13 rożnych wersji językowych Wikipedii w ciągu 10 lat, od 2001 do 2010 roku. Tysiące botów dokonało w tym czasie zmian, przeprowadzając rutynowe czynności sprawdzania pisowni oraz wychwytywania błędów.

 

Okazało się jednak, że boty przeprowadzają także określone edycje między sobą, a takie utarczki mogą trwać przez wiele miesięcy, a nawet lat. Większość poprawień dotyczyło konkretnego nazewnictwa, na przykład konsekwentnego zmieniania nazwy „Palestyna” na „terytorium Palestyny” lub „Zatoka Perska” na „Zatoka Arabska”.

 

Boty stanowią zaledwie 0,1 % redaktorów Wikipedii, są one jednak bardzo użyteczne. Na angielskiej Wikipedii istnieje ponad 41,5 miliona stron moderowanych przez ponad dwa tysiące botów, edytujących i zatwierdzających artykuły. Gramatyczne niuanse każdego języka stwarzają spory problem dla sztucznej inteligencji.

 

Interakcje między botami skończyły się jednak w 2013 roku, kiedy Wikipedia wprowadziła zmiany w jej powiązaniach językowych. Jakkolwiek, burzliwy okres w historii witryny pokazuje, że człowiek musi się jeszcze sporo nauczyć o swoich tworach.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Obserwator1345

Niby "wikipedia" jest "wolna"

Niby "wikipedia" jest "wolna" ale jak np.: ktoś chce poprawić kłamstwo na prawdę to nie, bo nie zostało zaakceptowane przez daną grupe osób, w ten sposób kłamstwa, manipulacje są na wikipedi i nie ma jak ich poprawić.

Skomentuj