Kategorie:
Burze piaskowe, które występują na pustyni Gobi, paradoksalnie okazały się być głównym wrogiem chińskich miast w kwestii zwalczania smogu. Naukowcy opublikowali swoje badania w czasopiśmie „Nature Communications”.
Pekin jest uważany za jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Nad miastem prawie zawsze unosi się smog, czemu władze miasta bezskutecznie próbują zapobiegać. Ekolodzy uważają, że powodem tego zanieczyszczenia jest zwiększenie się liczby samochodów – w ciągu ostatnich 15 lat, ich liczba wzrosła o 7 razy i osiągnęła 17 milionów.
Obserwacje smogu w ostatnich latach odkrywały niezwykły wzór – mgła nad miastami na wschodzie Chin pojawiła się częściej w te zimy, kiedy wiatr był wyjątkowo słaby. Zainteresowani tą anomalią naukowcy próbowali znaleźć połączenie pomiędzy wiatrem a smogiem.
W tym celu naukowcy przeanalizowali jak wyglądał cały klimat w Chinach w ciągu ostatnich 40 lat. Wykorzystali oni dane z satelitów Terra i Aqua oraz szczegółowe symulacje komputerowe. Dzięki temu, naukowcy odkryli związek między tymi zjawiskami.
Okazało się, że zmienna częstotliwość tworzenia się smogu była zasługą pustyni Gobi, a raczej burz piaskowych, które pojawiają się na wschodzie Chin. Ten pył, jak odkryli naukowcy, silnie wpływa na dyspersję w temperaturze powierzchni ziemi i mórz poza wybrzeżem Chin. Powoduje to zwiększenie temperatury ziemi i ochłodzenie oceanu. To z kolei wpływa na zachowanie wiatru w zimie, ponieważ różnica temperatury jest mniejsza, gdy do wschodniej części Chin dociera mniej pyłu.
Klimatolodzy pokazują, że dzięki temu w Chinach prędkość wiatru spada średnio o 0.06 metrów na sekundę. Taka zmiana może wydawać się niepozorna, ale wystarczy, aby powietrze nad miastami Chin stało się bardziej statyczne, co powoduje zwiększenie się ilości zawieszonych cząsteczek w powietrzu, a w konsekwencji smog. Ta niezwykła relacja pomiędzy pustynią, wiatrami i smogiem dobrze ilustruje, że nie wszystkie problemy związane ze środowiskiem wiążą się wyłącznie z działalnością człowieka.
Źródło:
Ocena:
Opublikował:
B
Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl |
Komentarze
Skomentuj