Odnaleziono zatopioną w bursztynie żabę żyjącą w czasach dinozaurów 

Kategorie: 

Źródło: twitter

W południowo-wschodniej Azji, w Birmie, odkryto pozostałości żaby, która żyła 99 milionów lat temu, gdy na Ziemi królowały jeszcze dinozaury. Szczątki zachowały się w kawałku bursztynu. 

 

Prehistoryczna żaba żyła w wilgotnych lasach tropikalnych. Nowe odkrycie wskazuje, że zimnokrwiste żaby żyły w okresie kredowym na znacznie większym obszarze, niż dotychczas sądzono. 

Źródło: nature.com

Eksperci przekonują, że tak jak dzisiejsze płazy, żywiła się moskitami, chrząszczami i pająkami. Żaba przypomina dzisiejsze ropuchy. Naukowcy nadali jej już oficjalną nazwę Electrorana limoae. 

 

To nie pierwszy raz gdy dochodzi do takiego znaleziska. Wcześniej uwięzione w bursztynie żaby znajdowano już na terytorium Meksyku i Dominikany, ale były datowane na "zaledwie" 20 do 30 milionów lat. 

Źródło: nature.com

W bursztynie z Birmy przetrwała czaszka płaza, kręgosłup i większość kończyn. Według naukowców był to młody osobnik, który miał mniej niż dwa lata. Świadczą o tym kości jej ucha wewnętrznego, które nie były jeszcze w pełni ukształtowane. Jak sugerują paleontolodzy, żaba ta żyła na drzewach.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Bursztyn powstał zaledwie

Bursztyn powstał zaledwie kilka do kilkunastu tysięcy lat temu, gdy ludzie tropili dinozaury i pożywiali się również żabami... A powstał wskutek wytapiania się żywić z pni potężnych drzew wskutek wielkiej temperatury słonecznego kataklizmu.. W bankach powietrza zatopionych w bursztynie odczytanmo, że atmosfera ziemska miała 34% tlenu...

Skomentuj