Odnaleziono sposób na magazynowanie energii odnawialnej

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Inżynierowie z Instytutu Technologicznego Massachusetts (MIT) zaprezentowali koncepcję magazynu, który może przechowywać energię odnawialną i dostarczać ją z powrotem do sieci elektrycznej. Rozwiązanie to jest znacznie tańsze od przechowywania energii w bateriach litowo-jonowych i umożliwia zasilanie miasta energią odnawialną przez całą dobę.

 

Naukowcy z MIT szukali sposobów na zwiększenie efektywności technologii skoncentrowanej energii słonecznej (CSP). W przeciwieństwie do konwencjonalnych elektrowni słonecznych, które wykorzystują panele słoneczne do konwersji światła bezpośrednio na energię elektryczną, CSP składa się z wielkich luster, koncentrujących promienie słoneczne na centralnej wieży, w której podgrzewana jest woda. Powstałe ciepło jest przekształcane w energię elektryczną.

 

Elektrownie CSP magazynują ciepło w dużych zbiornikach, wypełnionych stopioną solą, która podgrzewana jest do temperatury około 530 stopni Celsjusza. Gdy potrzebna jest energia elektryczna, gorąca sól jest pompowana przez wymiennik ciepła, który przenosi ciepło soli do pary. Turbina następnie zamienia tę parę w energię elektryczną.

Elektrownia CSP Gemasolar w Hiszpanii - źródło: Torresol Energy

Jednak gdyby sól została podgrzana do znacznie wyższej temperatury, mogłaby nastąpić korozja zbiornika, w którym jest przechowywana. Asegun Henry i jego zespół postanowili więc zastąpić sól ciekłym krzemem, który wytrzymuje bardzo wysokie temperatury.

 

W zeszłym roku, inżynierowie opracowali wysokotemperaturową pompę, która mogłaby pompować ciekły krzem przez system przechowywania energii. Od tego czasu, zespół projektował system magazynowania energii, który można będzie wyposażyć w taką pompę. Efektem prac jest koncepcja magazynu o nazwie TEGS-MPV (Thermal Energy Grid Storage-Multi-Junction Photovoltaics), który zamiast wykorzystywać lustra i centralną wieżę do koncentrowania ciepła, przetwarza energię elektryczną, generowaną przez dowolne źródło, w tym panele słoneczne i turbiny wiatrowe, w energię cieplną, stosując Prawo Joule'a.

Źródło: Duncan MacGruer

Zaletą kej koncepcji jest możliwość połączenia istniejących systemów energii odnawialnej celem przechowania nadmiaru energii elektrycznej w ciągu dnia z możliwością późniejszego wykorzystania, np. w nocy. Magazyn ten mógłby składać się z dwóch grafitowych zbiorników.

 

Ciekły krzem jako nośnik energii byłby przechowywany w jednym zbiorniku w temperaturze 2000 stopni Celsjusza, a podczas przetłaczania do drugiego zbiornika, zostałby podgrzany do temperatury 2400 stopni Celsjusza, w której zaczyna emitować białe światło.

 

Gdyby pojawiło się zapotrzebowanie na prąd elektryczny, ciekły krzem byłby przepompowywany ponownie do pierwszego zbiornika przez rury, które również zaczęłyby emitować białe światło, a wielozłączowe ogniwa słoneczne zamieniałyby to światło w energię elektryczną.

 

Autorzy tej koncepcji szacują, że dzięki takiemu magazynowi, około 100 tysięcy mieszkań mogłoby funkcjonować wyłącznie na energii odnawialnej. Kolejna zaleta to możliwość zbudowania magazynu w dowolnym miejscu na Ziemi – w przeciwieństwie do elektrowni szczytowo-pompowych, które pozwalają magazynować energię przy bardzo niskich kosztach, ale wymagają odpowiedniej lokalizacji.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

Najnowsze rozwiazanie

Najnowsze rozwiazanie problemów z energią made in POPIS jest takie:  

Będziemy potrzebować mniej rosyjskiego węgla, bo będziemy importować więcej niemieckiego prądu.

Portret użytkownika Gffs

Bardziej bzdurnego pomysłu

Bardziej bzdurnego pomysłu nie mogli wymyślić. Przechowywany krzem w nocy podgrzewany z 2000 do 2400 C (czym, węglem?) by zaczął świecić i by za pomocą paneli słonecznych o wydajności 25% uzyskiwać prąd. Mam równie głupi pomysł w dzień prąd z dowolnego źródła zamieniany w promień lasera który emitujemy w kosmos na lustra tak by po 12 h wrócił na ziemię i oświetlił panele słoneczne. To dopiero drogie i mało ekonomiczne ,może należy mi się nobel ?

Portret użytkownika Gffs

Bardziej bzdurnego pomysłu

Bardziej bzdurnego pomysłu nie mogli wymyślić. Przechowywany krzem w nocy podgrzewany z 2000 do 2400 C (czym, węglem?) by zaczął świecić i by za pomocą paneli słonecznych o wydajności 25% uzyskiwać prąd. Mam równie głupi pomysł w dzień prąd z dowolnego źródła zamieniany w promień lasera który emitujemy w kosmos na lustra tak by po 12 h wrócił na ziemię i oświetlił panele słoneczne. To dopiero drogie i mało ekonomiczne ,może należy mi się nobel ?

Portret użytkownika Defqon 1

Właśnie wczoraj przelałem

Właśnie wczoraj przelałem połowę kasy na woltaika, szkoda że nie ma tego magazynowania teraz.

Nie musiałbym wysyłać do energetyki mojego prądu.

I w ogóle bym ich nie potrzebował no wszystko byłoby magazynowane w domu.

Tylko ile taka bateryjka by kosztowała. 

Skomentuj