Odnaleziono ślady istnienia tajemniczego obiektu znajdującego się w Drodze Mlecznej

Kategorie: 

Źródło: NASA

Międzynarodowa grupa astronomów odkryła niezwykłą uciekającą gwiazdę PG1610+062, która została rozpędzona przez grawitację średniej masy czarnej dziury - hipotetycznego obiektu, którego istnienie w Drodze Mlecznej od dawna nie zostało potwierdzone.

Naukowcy zaobserwowali gwiazdę za pomocą teleskopu Keck na Hawajach. Zmierzono jej prędkość obrotową, prędkość radialną, a także określono jej skład chemiczny. Okazało się, że PG1610+062 jest młodą masywną gwiazdą, której coś nadało pędu tak, że leci z prędkością wystarczającą do opuszczenia Drogi Mlecznej.

 

Według obliczeń przyczyną tak dużej prędkości może być czarna dziura o średniej masie. Wcześniej uważano, że uciekające gwiazdy pojawiają się, gdy supermasywna czarna dziura niszczy układ podwójny, pożerając jedną z gwiazd co nadaje drugiej energii i niemal wystrzeliwuje ją. Jednak trajektoria PG1610+062 nie potwierdza tej teorii, ponieważ gwiazda ta nie przechodzi w pobliżu centrum galaktyki, w której znajduje się supermasywna czarna dziura Sagittarius A *.

Źródło: Centre de Données astronomiques de Strasbourg / SIMBAD / SDSS

W związku z tym powrócono do hipotezy, że w młodych gromadach gwiazd w spiralnych ramionach Drogi Mlecznej powinny istnieć średnie czarne dziury, ale jak dotąd takich obiektów nie wykryto. W przypadku PG1610+062 wykluczono inne hipotezy i zasugerowano, że ruch gwiazdy to dowód nie wprost na istnienie takich pośrednich form studni grawitacyjnych w naszej Galaktyce.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika sceptyyk

 powiedzcie mi dlaczego z

 powiedzcie mi dlaczego z naszej planety nie uchodzi powietrze ..... ? I czy da sie to naukowo na ziemi udowodnić?

Da się to naukowo na Ziemi udowodnić  :)  Prędkośc ucieczki - druga prędkość kosmiczna dla naszej Ziemi, wynosi minimum 11,2 km/s. Oznacza to, że żadna cząstka materii poczynając od leptonów, nie opuści naszej planety i jej pola grawitacyjnego, jeśli nie osiągnie drugiej prędkości kosmicznej - prędkości ucieczki. Pozdrówka  Smile

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

No dużo tych plusów nałapałeś

No dużo tych plusów nałapałeś..., ale może wyjaśnisz nam niewiernym zasadom obecnej prymitywnej nauki, w jaki sposób Mars stracił atmosferę mimo swojej grawitacji,połowę mniejszej od ziemskiej...? Smile Owe cząsteczki atmosfery uzyskały swoistą prędkość ucieczki (ok 5,0 km/s) zbliżonej do połowy ziemskiej tak o po prostu?

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Mylisz się Sceptyku...

Mylisz się Sceptyku... Ogólnie masz rację za wyjątkiem uwzględnienia procesu zwanego dyfuzją, która ostaje się siłom grawitacji... To, że skłąd atmosfery jest jaki jest nie wynika z faktu, że trzyma je grawitacja, tylko akcja tworzenia się tlenu i innych składników atmosfery równoważy ten dyfuzyjny ubytek. A dodatkowo prawda jest taka, że zawartość tlenu w atmosferze spada i nie wynosi już średnio 21%, tylko 19,8% gdyż chemitralowa powłoka rozdziala granice dyfuzji na tę pod i na tę nad, która spierdala w części w kosmos a ta dolna dyfuzyjnie dąży do wyrównania stężeń z tą "nad.".. i w ten sposób szybciej ją tracimy...

Portret użytkownika sceptyyk

 

 

za wyjątkiem uwzględnienia procesu zwanego dyfuzją, która ostaje się siłom grawitacji... 

 Atmosfera naszej planety, jest jej integralną częścią i wpółtworzy siły jej grawitacji. A dyfuzja gazów w naszej atmosferze, odbywa sie w obrębie sił grawitacyjnych naszej planety.

 To, że skład atmosfery jest jaki jest 

 Pytanie nie dotyczyło składu atmosfery naszej planety... W pytaniu i odpowiedzi do tego pytania, jest mowa o siłach odpowiadających za utrzymanie  atmosfery w obrębie naszej planety - czytajmy ze zrozumieniem  i odpisujmy, trzymając się tematu  :)  Wybijanie cząstek atmosfery przez CME, spod linii Karmana i ponad linią Karmana, to jest już inny temat... 

Portret użytkownika Medium

Ziemia w wysokich warstwach

Ziemia w wysokich warstwach jest otoczona ozonem. Teraz tylko sprawdzić, jaka temperatura panuje na tych wysokościach, a potem sprawdzić jaką konsystencję ma ozon w takiej temperaturze. Nie ma próżni za warstwą ozonową, jest ciemna materia.

Portret użytkownika BapkaSx

"W przestrzeni nauki teoria

"W przestrzeni nauki teoria nigdy nie przesądza, jaki jest stan faktyczny. Jeśli praktyka dowodzi czegoś innego, wtedy teoria upada albo jej stosowanie zawęża się do określonych warunków" no i co kolego wykształcony ?

Portret użytkownika Bapka

leptony: "Model standardowy –

leptony: "Model standardowy – TEORIA fizyki cząstek podstawowych, zwanych też cząstkami elementarnymi, które są podstawowymi składnikami każdej materii." no do ciurmy kolejna teoryjka więc panie naukofcu na czym my do cholery bazujemy bo w ten sposób to mozna sobie rózne bzdety wymyślać.

Portret użytkownika Bapka

I jeszcze jedno ci napiszę

I jeszcze jedno ci napiszę naukofcu "We współczesnej fizyce grawitację opisuje ogólna teoria względności" widzisz to małe słowo TEORIA nigdy nie potwierdzona , owszem zakładająć że istnieje grawitacja to i może masz rację ale może jest...........różne:)

Portret użytkownika Bapka

Czy to twoja teoria, a może

Czy to twoja teoria, a może udowodnisz to jakoś ? magiczna wielka siła grawitacji przyciąga cząstki do ziemi , to powiedz mi dla czego chmury i ciepłe powietrze unoszą się, kolego posługujesz się tak zwanym bełkotem naukowym wymyslonym po to by oszukać ciemniaków. Bezkresna wielka próznia nie wsysa atmosfery którą trzyma jakaś tajemnicza siła, a czy wiesz jak działają układy ciśnieniowe ja wiem bo to mozna zbadać mozna zobaczyc zrobić próbę a ty bredzisz o czymś czego nijak nie mozna sprawdzić. Prędkość kosmiczna to jest realna wartość ale zakładając że ktoś tam był bo jeśli nikogo tam nie było to gówno z tymi liczbami. Pole grawitacyjne nie istnieje to co ty nazywasz grawitacja jest po prostu róznicą gęstości. Spadasz bo twoja gęstość jest większa od otaczającego cie powietrza nic magicznego. Pozdrówka Smile i to ma byc edukacja ? myśle że raczej indoktrynacja!

Strony

Skomentuj