Odnaleziono już ponad 150 ofiar katastrofy po pęknięciu tamy w Brazylii

Kategorie: 

Źródło: Nicolo Lanfranch/The Guardian, YouTube/Guardian News

W południowo-zachodniej części brazylijskiego regionu Minas Gerais pękła tama lokalnej kopalni żelaza. Uwolniona została gigantyczna rzeka mułu, która zabiła setki ludzi oraz zniszczyła pobliskie budynki. Niebezpieczne zdarzenie miało miejsce 25 stycznia 2019 r. i zmusiło część mieszkańców regionu do ewakuacji.

Fala przebiła się przez bujną zieloną okolicę stanu Minas Gerais, pokrywając około 252 hektarów lepkim, rudobrązowym błotem. Budynki sąsiadujące z tamą oraz część pobliskiego miasta Brumadinho zostały pogrzebane pod warstwą gęstego mułu.

 

Katastrofa miała miejsce trzy lata po tym, jak inna tama zawaliła się w kopalni w pobliżu miasta Mariana, zabijając 19 osób i powodując najgorszą katastrofę ekologiczną w Brazylii. Obie kopalnie należą do tej samej kompanii – Samarco.

Obecnie trwają poszukiwania zaginionych osób. W akcję zaangażowane są helikoptery, a także specjalny sprzęt do drenażu oraz odkopywania mułu. W poszukiwania zaangażowali się również ochotnicy.

 

Oficjalne komunikaty podają, że obecnie odnaleziono 150 ciał. 206 osób wciąż uważa się za zaginione.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Skomentuj