Odkrywanie sekretów żurawiny - wyjątkowo zdrowych jagód

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Żurawina, podstawowy element na stołach podczas Święta Dziękczynienia w całej Ameryce, ma fascynującą historię, sięgającą wieków wstecz. Chociaż jest uprawiana od tysięcy lat, jej udomowienie nastąpiło zaledwie 200 lat temu. Jagody, pochodzące z Ameryki Północnej, były spożywane przez rdzennych Amerykanów na długo przed ich oficjalną uprawą.

 

Dzika żurawina stanowiła ważny składnik diety rdzennych Amerykanów. Była używana w różnych potrawach, od budyniów i sosów po pieczywo. Pemmikan, wysokobiałkowy, przenośny produkt wytwarzany z suszonego mięsa i wytopionego tłuszczu zwierzęcego, często zawierał suszone owoce, w tym żurawinę.

 

Uprawa żurawiny rozpoczęła się w 1816 roku, kiedy to Henry Hall, weteran wojny o niepodległość, odkrył, że wypełnianie torfowisk żurawinowych piaskiem sprzyja wzrostowi winorośli. Ta innowacyjna metoda pozwoliła na pomyślną uprawę żurawiny, która rozprzestrzeniła się na północno-wschodnim i środkowym zachodzie Stanów Zjednoczonych.

 

Wisconsin jest obecnie wiodącym producentem żurawiny w USA, odpowiadającym za około 60% całkowitych zbiorów. Żurawinę uprawia się także w Massachusetts, Oregonie i New Jersey, a także w Kanadzie, gdzie jest jedną z głównych upraw owocowych.

 

Kwiaty żurawiny są hermafrodytami, co oznacza, że zawierają zarówno części męskie, jak i żeńskie, umożliwiając samozapylenie. Kwiat żurawiny, z czterema płatkami odklejającymi się podczas kwitnienia, przypomina ptasi dziób, stąd nazwa „żurawina”.

 

Żurawina może rozmnażać się zarówno płciowo, jak i bezpłciowo. Roślina ta ma zdolność do samozapylenia, ale do zapylenia krzyżowego potrzebne są trzmiele i pszczoły miodne.

 

Dziś żurawina jest nieodłącznym elementem obchodów Święta Dziękczynienia, często spożywana w formie sosu lub soku. Doktor Jane Smith, specjalistka ds. roślin, podkreśla bogatą historię żurawiny, ściśle związaną z dziedzictwem kulturowym USA. Eksperci twierdzą, że jej cierpki smak i żywy kolor czynią ją idealnym dodatkiem do świątecznych potraw.

 

Oprócz walorów kulinarnych, żurawina ma także liczne właściwości zdrowotne. Jest bogata w przeciwutleniacze i witaminę C, wspomagając zdrowie serca, dróg moczowych i systemu odpornościowego.

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Endymion

Dzięki interpelacji

Dzięki interpelacji poselskiej wiemy, że;

https://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=696B3E9C

Chodzi o koszty utrzymania ambasady Polski w w watykanie.

  Średnioroczne koszty funkcjonowania placówki w okresie 2006-2012 wyniosły:

   1) ogółem wydatki dewizowe ponoszone przez placówkę wyniosły 585 668,89 EUR, w tym:

   - dodatki zagraniczne - 124 806,68 EUR,

   - dodatki walutowe - 6155,89 EUR,

   - wynagrodzenia pracowników miejscowych - 4019,55 EUR,

   - usługi telekomunikacyjne - 10 764,79 EUR,

   - czynsze 292 207,83 EUR,

   - pozostałe wydatki 147 714,15 EUR;

   2) wynagrodzenia pracowników krajowych (wypłacane w kraju) wyniosły 380 164,12 zł.

Ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej, mimo niewielkiego składu (dwóch dyplomatów, kierowca, sekretarka i sprzątaczka), w latach 2006-2012 wypełniała wiele zadań, w tym m.in. funkcję lokalnej prezydencji w Radzie UE, oraz brała udział w uroczystościach związanych z beatyfikacją Jana Pawła II..

PIĘKNY PRZYKŁAD statystyki, gdzie ja i mój pies mamy na spacerze średnio 3 nogi. średnio zarabiają 70.000zł rocznie, ale największym kosztem dla nich jest sekreterka z Polski i zastąpili ją lokalną.. hehe. Możemy spuszczać się nad banknotem z krzyżem wartym 100zł, a tam 500.000 Jewro idzie na wydatki i wydatki..

TO JEST PAŃSTWO W PAŃSTWIE!!!, Teraz Kamyczek ma być Ministerme Obrony, Sikorski Bilderberg od spraw zagranicznych, Nowacka w szkołach wprowadzi osobne toalety dla innych płci. O ministrze finansów nic nie wiem, jeszczem nie szukałem, podobnie o minisrty zdrowia.

Zaciekawił mnie jednak Adam Bodnar, przesiedleniec ukraiński, co dba o prawa ludzkie. Będzie dbał o imigrantóew , czyli zalew Izraelitów oraz Bonobo z Afryki, ponadto Ukrainiec ważniejszy od Polaka. Dodajmy do tego, że w Brukseli przegłosowano wyższość prawa jewrounijnego nad prestytutą polską. To znaczy, że komisja jewropejska niewybieralna dymokratycznie, będzie rządem. . Jakieś członki niewybieralne przez ludzi, będą nam kazać założyć znowu maseczki. Policjant będzie opierał się na prawie jewrounijnym. Un nie analizuje prawa, a tylko ślepo wykonuje rozkazy, a potem w Norymbergii 2.0 będzie płakał, że on tylko chciał być dobrym kundlem i wykonywać rozkazy, aby zapłacić kredyt za mieszkanie i utrymać rodzinę. 

MUNDUR w obecnych czasach nie ma szacunku, to są ludzie, którzy nic nie potrafili i poszli za mundurem, niczym panny sznurem.

Mam wielu znajomych; wojsko, staż pożarna, straż miejska, policja. 22 lat temu mogłem iść do służb, a musiłbym zdać tylko egzamin na poziomie, że 2x2=4, bo gdybym dostał pytanie,czy 2+2=4  i odpowiedzial, że jest efekt synergii i wynik może być inny, to bym nie dostał się, zwierzchicy nie lubią madrzejszych od siebie.

Koledzy plecaczki, co to potrafili przez 15 lat stawać na baczność, teraz śmieją się ze mnie, bo są już emerytami, a ja emerytury nie dożyję.

NIE WIEM DLACZEGO JESZCZE CHCE MI SIĘ.. ?

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika b@ron

hmmm... dziwne to że chcieli

hmmm... dziwne to że chcieli od ciebie egzaminu... od polityków przecież nic nie wymagają, tam możesz być ministrem od czegokolwiek nie mając wykształcenia w tym kierunku... no ale w sumie potem nie ma się co dziwić że to wszystko tak śmiga, że aż się rozlatuje...

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Skomentuj