Odkryto złośliwe oprogramowanie kopiące Bitcoiny, które może zdeformować telefon

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Grupa rosyjskich badaczy z Kaspersky Lab, odkryła szkodliwy program, który może przejąć telefon danej osoby i wykorzystywać go między innymi do wydobywania kryptowaluty. Oprogramowanie jest tak niebezpieczne, że potrafiło spowodować wybrzuszenie baterii w urządzeniu testowym po zaledwie dwóch dniach!

Szkodliwe oprogramowanie nosi nazwę Trojan.AndroidOS.Loapi. Oprócz wykorzystywania mocy obliczeniowej do wydobywania kryptowaluty, bombarduje ono użytkowników reklamami, może uruchamiać ataki DDoS , a także zapisać użytkownika do płatnych usług SMS. Okazuje się, że wirus jest również bardzo trudny do usunięcia z systemu.

 

Złośliwe oprogramowanie atakuje telefony z systemem Android. Gdy pliki są pobierane, użytkownik zostaje przekierowany na stronę internetową, która wymusza przyznanie wirusowi uprawnień administratora.

Próby przywrócenia uprawnień dostępu powodują zamknięcie aplikacji, menedżera urządzeń oraz skutkują całkowitą blokadą ekranu. Złośliwe oprogramowanie wyświetla następnie komunikat: „Dane telefonu zostaną wyczyszczone. Jesteś pewien?”, aby nastraszyć użytkowników. Wirus wykrywa również oprogramowanie antywirusowe i pokazuje komunikaty mówiące, że jest ono niebezpieczne dla systemu.

„Wirus Loapi to interesujący przedstawiciel złośliwych aplikacji dla Androida” – napisali naukowcy z Kaspersky Lab w szczegółowej analizie. – „Twórcy tego oprogramowania użyli praktycznie całego spektrum możliwości atakowania urządzeń. Loapi może zapisać użytkowników do płatnych usług, wysyła niezliczone ilości podejrzanych wiadomości SMS, wyświetla reklamy, korzystaj z mocy obliczeniowej urządzenia do kopania kryptowalut, a także wykonuje różnorodne działania w Internecie w imieniu użytkownika. Jedyne, czego brakuje, to szpiegostwo użytkowników, ale modułowa architektura tego wirusa oznacza, że ​​można w dowolnym momencie dodać tego rodzaju funkcjonalność.”

Jeśli telefon zostanie zaatakowany, jedyną możliwością pozbycia się wirusa jest wyczyszczenie telefonu i przywrócenie ustawień fabrycznych. Inaczej może czekać nas nawet wymiana baterii w urządzeniu.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Dramat

Sorry ale artykuł chyba

Sorry ale artykuł chyba pisany na kolanie bo wirus ten nie kopie Bitcoinów a Monero a to jest różnica ponieważ Monero jest wykorzystywany głównie do transakcji nielegalnych a jego wartość jest niższa od Bitcoina tak więc aby go wydobywać,potrzeba więcej maszyn niż w przypadku Bitcoinów oraz nie występuje tu problem Bitcoina jakim jest ograniczona ilość coinów ponieważ Monero wydobywa się z wartości rozmiaru 100 ostatnich bloków i nie jest on określony.Natomiast co do samego wirusa,przypomina on historie o virusie Czarnobyl który istniał na systemy Windows,z tą różnicą,że tamten tylko palił komputery i nie kopał kryptowalut.Ja to ogółem życzę twórcy tego dziadostwa aby taki virus zainstalował ktoś w jego lokalnej elektrowni,może jak mu prąd wyrąbie,nie będzie mieć dostępu do kryptowalut z domu i nie kupi świeczki ani lampy naftowej to zmądrzeje.Gdyby głupota ludzka mogła latać to unosiłaby się jak gołębica.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

O naiwny charisie... 

O naiwny charisie...  Niesprawiedliwość i sprawiedliwość, to spekulacyjne wyobrażenie człowieka o swoim statusie... I każdy ma inne poczucie sprawiedliwości... Zyd uważa za sprawiedliwe zabić, lub oszukac goja, by zabrać jego majątek, lub inne dobra materialne, podczas, gdy goj uważa za sprawiedliwe zabić żyda, zanim ten go obrabuje lub zabije...

Dwodzi to jednoznacznie, że nigdy nie będzie sprawiedliwości, podczas, gdy niesprawiedliwość będzie zawsze...

Bowiem słowo okreslające ten stan umysłu i statusu człowieka, jest ludzkim marzeniem, że Bóg jest tak samo prymitywny w stanie ducha  jak on ...

Portret użytkownika El Marek

Wątpliwe, wszechświat działa

Wątpliwe, wszechświat działa dzięki niesprawiedliwości, gdzieś jest energii mniej, gdzieś jest jej więcej. Gdzieś jest mniej zielonego, gdzieś jest więcej zielonego, tak jak obraz trójwymiarowy. Aby namalować obraz opierasz sie na niesprawiedliwości, malujesz niesprawiedliwość. Czysta biała kartka to sprawiedliwość. Prosta i piekna.

Skomentuj