Odkryto, że ziemska atmosfera rozciąga się daleko poza orbitę Księżyca

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Przyjęło się, że ziemska atmosfera kończy się mniej więcej na wysokości 100 km od powierzchni. Tymczasem wyniki najnowszych badań są zaskakujące, gdyż pokazują, że atmosfera naszej planety jest ogromna i może sięgać daleko za orbitę Księżyca.

 

Umowna granica między atmosferą Ziemi a przestrzenią kosmiczną, czyli tzw. linia Kármána, znajduje się na wysokości 100 km. Taka liczba została przyjęta przez większość naukowców, a także Międzynarodową Federację Lotniczą, lecz w ostatnich latach jest coraz częściej kwestionowana.

 

Badania, oparte na dawnych obserwacjach sondy SOHO (Solar and Heliospheric Observatory), które miały miejsce w latach 1996-1998 wskazują, że tzw. geokorona rozciąga się nawet na 630 tysięcy kilometrów. Naukowcy mówią wprost, że Księżyc przelatuje przez ziemską atmosferę.

Geokorona to otoczka wodorowa, stanowiąca część egzosfery i jest obserwowalna w zakresie ultrafioletowym. Jest bardzo cienka, dlatego trudno ją zmierzyć. Jak się właśnie okazuje, sonda SOHO, z pomocą instrumentu SWAN, już dawno prześledziła obecność wodoru i określiła, jak daleko sięga geokorona.

Sonda SOHO

W najnowszych badaniach, których głównym autorem jest Igor Baliuki z Rosyjskiego Instytutu Badań Kosmicznych, wykorzystano te dane do opracowania precyzyjnej mapy. Okazało się, że po dziennej stronie Ziemi, atomy wodoru są ściskane przez promienie słoneczne i mają gęstość 70 atomów na cm3 na wysokości 60 tysięcy km. Gęstość ta spada drastycznie do 0,2 atomu na cm3 na orbicie Księżyca. Natomiast po nocnej stronie Ziemi powstaje obszar o zwiększonej gęstości.

 

Geokorona, rozciągająca się daleko za orbitę Księżyca, nie powinna utrudniać misji eksploracyjnych. Jednak po stronie nocnej może wpływać na przyszłe obserwacje astronomiczne, które będą wykonywane w pobliżu Srebrnego Globu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika mirmił

To chyba oczywiste ,że skoro

To chyba oczywiste ,że skoro ziemska grawitacja jest w stanie utrzymać na orbicie tak duży księżyc to i z między planetarnym gazem też sobie poradzi , ale twiedzenie jakoby była to ziemska atmosfera jest równie głupie jak upór wyznawców "płaskiej ziemi"..

Portret użytkownika Easy Rider

Z załączonego rysunku wynika,

Z załączonego rysunku wynika, że Księżyc znajduje się ok. 8000 km od powierzchni Ziemi, a nie jakieś 384000 i w takim układzie łatwo wmówić ludziom, że atmosfera rozciąga się do Księżyca. W zaprezentowanej na rysunku skali, Księżyc musiałby znajdować się w odległości ok. 32 cm od Ziemi i wtedy dla każdego byłby widoczny idiotyzm takiego twierdzenia. Można zrozumieć ograniczenia wynikające ze schematu, ale bez przesady. Przecież można było zwiększyć kilkukrotnie odległość orbity Księżyca na rysunku oraz ją zwymiarować.

Portret użytkownika Duma

Jakim trzeba być

Jakim trzeba być nieskończonym durniem żeby uwierzyć że próżnia kosmiczna nie opierdoli atmosfery !! kup sobie butle z gazem co2 taką jak do migomatu i otkręć i co ? jak gruba blacha musi dzielić układy ciśnieniowe a wierzycie że tam jakaś magiczna siła trzyma powietrze przy ziemi bo jakiś bałwan w zerówce wam powiedział potem rodzice jak mogliśćie już siadać posadzili was przed telewizorkiem..... i jest efekt łykania bzdur ale rozumu sie nie używa nie....

Portret użytkownika mirmił

No właśnie ty takim jesteś .

No właśnie ty takim jesteś . Atmosfera ziemska trzymana jest wokół planety GRAWITACJĄ tak jak wszystko na niej ! I dlatego im wyżej nad powierzchnią tym powietrze jest rzadsze a ciśnienie jego niższe (tuż przy powierzchni wynosi ~1atm. /bar-a).Ułóż sobie cegły w słup jedna na drugiej to zrozumiesz (być może..). A butle gazowe mają grube ścianki po to ,żeby ich przypadkiem jakiś TUMAN pazurami nie przebił. 

Portret użytkownika Easy Rider

Nie chodzi o odwzorowanie

Nie chodzi o odwzorowanie powierzchni Ziemi na płaszczyźnie, tylko o zdjęcie powierzchni Ziemi, widzianej z samolotu. Jeżeli obiektyw będzie skierowany lekko do góry - będzie wypukła, jeżeli lekko w dół - wklęsła, natomiast jeżeli będzie wypoziomowany - będzie tworzyła linię poziomą i tak będzie bez względu na wysokość. Nie świadczy to bynajmniej o płaskoziemstwie, lecz o NIEBOCENTRYZMIE.

Portret użytkownika Jestem, który jest

Żegnam się z Wami. Wszystkich

Żegnam się z Wami. Wszystkich, których obraziłem, bym wyrządziłem jakąś krzywdę BARDZO proszę o przebaczenie, przepraszam za wszelkie złe rzeczy, które zrobiłem. Życzę Wam szystkiego dobrego. 

NIE zapomnijcie o pochodi, zapałkach, mące, WODZIE, drożdżach w proszku, bo NIKT Wam tego nie sprzeda bez względu ile będziecie mieć pieniędzy.

Trzeciej wojny NIE będzie, ale szykujcie się bo ... wszystko MUSI się wypełnić ...

Do zobaczenia w NIEBIE !!!

Strony

Skomentuj