Odkryto, że Wenus nadawała się do zamieszkania

Kategorie: 

Źródło: NASA

Coraz więcej wskazuje na to, że Wenus mogła kiedyś w dużym stopniu przypominać współczesną Ziemię. Modele komputerowe sugerują, że planeta Wenus jeszcze 700 milionów lat temu mogła nadawać się do zamieszkania, a sprzyjające warunki mogły na niej panować nawet przez 3 miliardy lat.

 

Dzisiejsza Wenus jest synonimem piekła. Jej atmosfera w 96,5% składa się z dwutlenku węgla, a średnia temperatura powierzchni wynosi ponad 460 stopni Celsjusza. Na tej planecie panują bardzo niekorzystne warunki dla rozwoju i przetrwania życia, lecz w dawnej przeszłości mogło być zupełnie inaczej.

 

Szczegółowe mapy radarowe, wykonane przez sondy kosmiczne na przestrzeni ostatnich 40 lat wskazują, że Wenus mogła mieć płytki ocean. To z kolei sugeruje, że na planecie panowały zupełnie inne warunki, a temperatura była znacznie niższa, niż obecnie.

 

Michael Way i Anthony Del Genio z Goddard Institute for Space Science agencji NASA wykonali kilka symulacji komputerowych z pomocą trójwymiarowego obiegu ogólnego, w których uwzględniano różne poziomy pokrycia wody na Wenus, zmieniającą się atmosferę oraz wzrost promieniowania słonecznego w czasie.

Okazało się, że w każdym scenariuszu, Wenus pozostawała w stabilnym zakresie temperatur od 20 do 50 stopni Celsjusza, czyli była wystarczająco chłodna dla istnienia wody w stanie ciekłym. Z przeprowadzonego badania wynika, że planeta mogła utrzymać swoje temperatury przez 3 miliardy lat i choć otrzymuje dwukrotnie więcej promieniowania słonecznego niż Ziemia, wciąż znajduje się w strefie nadającej się do zamieszkania.

 

Jednak 700-715 milionów lat temu nastąpiło nagłe odgazowanie dwutlenku węgla, co mogło być spowodowane aktywnością wulkaniczną. Uważa się, że zjawisko to mogło wywołać efekt cieplarniany – atmosfera stała się gęstsza, a temperatury urosły do obecnego poziomu. W ten sposób Wenus zmieniła się nie do poznania i obecnie nie nadaje się do zamieszkania.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Leon

Ale pierdoły! Wenus to jest

Ale pierdoły! Wenus to jest jądro planety Maldek, która się rozpadła, na starej orbicie jest aktualnie pas asteroid, a jądro przeźuciło na drugą orbitę od słońca obecnie stygnie I przez to kręci się w przeciwnym kierunku niż pozostałe planety. 13,5 tyś lat temu doszło do t/z przemeblowanie Naszego układu. 

Portret użytkownika Kmieć

Jak w Orwellu. 

Jak w Orwellu. 
Codzienna porcja strachu przed tym "zabójczym" dwutlenkiem węgla.

Tylko skąd na Wenus wzięła się przed milionami lat "działalność CZŁOWIEKÓW"?
Gdzie się "eskimos" nie pojawi, tam katastrofa gwarantowana...

Portret użytkownika jaceks77

No cóż pewnie przeszli tam

No cóż pewnie przeszli tam przez rewolucję przemysłową szybciej niż My. Kolejny dowód , ze jak nie ograniczymy dwutlenku węgla to staniemy się jak Wenus. (to tak z przymrużeniem oka, bo ciekawe jak przez tą gęsta atmosferę to obliczyli i jeszcze 700 mln. lat do tyłu) za wiki: "W atmosferze Wenus obecne są nieprzezroczyste chmury kwasu siarkowego, co powoduje, że powierzchnia planety nie jest widoczna ani z Ziemi, ani sond orbitalnych – jej ukształtowanie znane jest wyłącznie na podstawie badań radarowych[1]

 

Skomentuj