Odkryto, że orangutany są spokrewnione z Gigantopithecusem, największą małpą świata

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Najnowsze badania, których wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym Nature, dowodzą, że współcześnie żyjące orangutany są najbliższymi krewnymi wymarłej, prehistorycznej małpy Gigantopithecus blacki. Była to prawdopodobnie największa małpa w dziejach Ziemi, która osiągała wysokość 3 metrów i ważyła około 540 kilogramów.

Ogromny Gigantopithecus blacki żył na Ziemi od 2 milionów do 100 tysięcy lat temu. Dowody na jego istnienie odkryto na terenie Chin, Indii oraz Wietnamu. Gatunek ten w 1935 roku odkrył niemiecki paleontolog, Gustav von Koeningswald. Odkrycie to było na tyle nietypowe, że dokonano go na podstawie identyfikacji zęba małpy kupionego w jednym ze sklepów w Hong Kongu.

Z czasem w południowo-wschodniej Azji znaleziono znacznie więcej szczątków – tysiące zębów i cztery częściowo zachowane szczęki. Dzięki nim Gigantopithecusa blacki szczegółowo opisał naukowiec, Franz Weidenrich, który sugerował również związek małpy z ewolucją człowieka.

 

Zdecydowana większość miejsc, w których odkryto kości gigantycznych małp, znajduje się bezpośrednio na terenie południowych Chin: nieopodal jaskini w Longgupo, jaskini Xinchong, na południe od rzeki Jangcy oraz na wyspie Hajnan. Znacznie mniej szczątków znaleziono w północnej części Wietnamu i Tajlandii.

Wcześniejsze próby zrozumienia, który żywy organizm może być najbliższej spokrewniony z Gigantopithecusem blacki, opierały się przede wszystkim na porównywaniu kształtu skamielin ze szkieletami współcześnie żyjących małp. W grę nie wchodziła analiza DNA, ponieważ gatunek wyginął 300 tysięcy lat temu. Możliwe jest zbadanie DNA próbek o maksymalnie 10 tysiącach lat.

 

Naukowcy skupili się zatem na odczytywaniu sekwencji białka zawartego w szkliwie zęba o wieku około 1,9 miliona lat, znalezionego w chińskiej jaskini Chuifeng. W ten sposób postanowiono odtworzyć ewolucyjny związek gatunku z innymi małpami, które żyją obecnie. Właśnie tak odkryto, ze najbliższym krewnym Gigantopithecusa jest orangutan.

Samo odkrycie powiązania między Gigantopithecus blacki a orangutanami budzi spore emocje. Jednak naukowcy świętują osiągnięcie podwójnie. Udowodnili bowiem, że możliwe jest odtworzenie ewolucyjnych powiązań pomiędzy gatunkami zwierząt, które wyginęły na tyle dawno, że nie mamy dostępu do ich DNA. Dzięki temu można nawet wywnioskować, że gatunek orangutana i gigantopithecusa zaczął wyodrębniać się około 12 milionów lat temu. Ich drogi rozeszły się w miocenie, najstarszej epoce neogenu, jednak z pewnością mają wspólnego przodka.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Skomentuj