Odkryto, że nietoperze nie starzeją się podczas hibernacji

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Naukowcy z University of Maryland odkryli, że duże brązowe nietoperze wykazują mniej oznak starzenia podczas hibernacji. Praca badaczy została opublikowana w Proceedings of the Royal Society B.

Wcześniej umiejętność ta była już znana u świstaków. Sugeruje to, że taki mechanizm jest szeroko rozpowszechniony wśród innych zwierząt. Naukowcy odkryli, że nietoperze prawie się nie starzeją podczas snu. Ustalono to dzięki testowi, który mierzy akumulację pewnych chemicznych śladów w DNA zwierzęcia, aby obliczyć wiek biologiczny.

 

Zespół przeanalizował próbki DNA pobrane od 15 nietoperzy E. fuscus. Zbierano je zimą, gdy nietoperze zimowały i latem, gdy były aktywne. Kiedy naukowcy zbadali różnice w biomarkerach epigenetycznych między zwierzętami śpiącymi i aktywnymi, odkryli, że około 3000 biomarkerów ulegało różnej ekspresji. Spośród nich około trzy czwarte (77,5%) było związanych z „wyłączeniem” genów, co prawdopodobnie prowadzi do zahamowania pewnych procesów starzenia się organizmu podczas hibernacji.

 

Naukowcy twierdzą, że odkrycie potwierdza pogląd, że hibernacja spowalnia proces starzenia się wielu gatunków, biorąc pod uwagę, że świstaki i nietoperze nie są szczególnie blisko na drzewie ewolucyjnym.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Q.

No nie do końca, bo mowa tu

No nie do końca, bo mowa tu tylko o nietoperzach a nie o wszystkich hibernujących zwierzętach od niedźwiedzi aż po owady. Po za tym metabolizm dotyczy pracy narządów i funkcji ciała a nie procesów komurkowych takich jak podział i związane z nim skracanie się telomerów i występowanie błędów dających efekt starzenia. Bo samo zwolnienie biegu procesów nie uchroni przed błędnym kopiowaniem DNA czy nowotworzeniem. A one nie starzeją się wolniej tylko wogóle. Ciekawe co z tego wyniknie ?

Portret użytkownika Trup

Szymon Fijał Oficer Wojska

 1. Szymon Fijał Oficer Wojska Polskiego wyrzucony na bruk. PL1.tv
  Szymon Fijał Oficer Wojska Polskiego wyrzucony na bruk. PL1.tv

   

 2. Red Pill News | Wiadomości W Czerwonej Pigułce 26.08.2022
  Red Pill News | Wiadomości W Czerwonej Pigułce 26.08.2022

   

 3. ZOBACZ JAK UKRYWAJĄ 5G - NA BANK MA TO COŚ Z DEPOPULACJĄ i DZIABNIĘCIAMI
  ZOBACZ JAK UKRYWAJĄ 5G - NA BANK MA TO COŚ Z DEPOPULACJĄ i DZIABNIĘCIAMI

   

 4. Stanisław Żółtek o ważnym aspekcie posiadania broni
  Stanisław Żółtek o ważnym aspekcie posiadania broni

   

 5. 2022.08.26 Bacologia Szybkie Wieści… 46 (link w opisie)
  2022.08.26 Bacologia Szybkie Wieści… 46 (link w opisie)

   

 6. SAMO-ROZPRZESTRZENIAJĄCE SIĘ SZCZEPIONKI NA COVID A ZJAWISKO TRANSMISJI (NAPISY PL)
  SAMO-ROZPRZESTRZENIAJĄCE SIĘ SZCZEPIONKI NA COVID A ZJAWISKO TRANSMISJI (NAPISY PL)

   

NoweFilmy i BacoLogia i corium.5v.pl

Portret użytkownika spokoluz

Kurna , znów potrzeba było

Kurna , znów potrzeba było badań aby odkryć oczywistość , bo podczas hibernacji funkcje życiowe są ograniczone do minimum potrzebnego do utrzmania życia czyli bez badań wiadomo, że wszystkie komórki starzeją się w minimalnym zakresie potrzymania funkcji życiowych..

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj