Odkryto wielki potencjał rośliny Artemisia annua w walce z nowotworami

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

W głębinach biologicznego laboratorium Uniwersytetu Teksasu w San Antonio (UTSA) kryje się nadzieja dla przyszłości leczenia raka i COVID-19. Naukowcy, prowadzeni przez Valerie Sponsel i Francisa Yoshimoto, badają niezwykłe właściwości lecznicze Artemisia annua, powszechnie znanej jako Bylica roczna. Kluczem do ich badań jest arteannuina B - związek wyizolowany z liści tej rośliny, który może okazać się nieoceniony w terapeutycznych zastosowaniach.

 

Stosowana w tradycyjnej medycynie chińskiej przez ponad dwa tysiące lat, Bylica roczna wytwarza związek o nazwie artemizyna. Chociaż pierwotnie był stosowany w leczeniu malarii, naukowcy teraz rozważają jego skuteczność w leczeniu nowotworów oraz ostatnio w przeciwdziałaniu COVID-19. Wykorzystanie tej rośliny w postaci naparów, w szczególności w Afryce, w walce z COVID-19, pokazuje jej wszechstronne zastosowanie.

 

Podczas gdy historyczne wykorzystanie Bylica roczna jest dobrze udokumentowane, dokładne mechanizmy działania jej składników są wciąż tematem badań. Dzięki pracy interdyscyplinarnej, naukowcy poczynili znaczące postępy w zrozumieniu, jak składniki Bylicy rocznej wpływają na komórki nowotworowe. Obecnie są jeszcze wczesnym etapie rozumienia, jak związki z Artemisia annua działają, ale ich cel to tworzenie terapii, które w niższych stężeniach będą bardziej skuteczne w oddziaływaniu na komórki rakowe.

 

Współpraca naukowców z Mitchellem S. Bergerem z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco umożliwiła dostęp do pierwotnych komórek glejaka wielopostaciowego. Ich badania, opublikowane w Journal of Natural Products, dostarczają cennych wskazówek dotyczących skuteczności ekstraktów z Bylicy rocznej.

 

Jednak proces ekstrakcji jest skomplikowany. Naukowcy stosują metanol, aby odwzorować zachowanie związku w układach biologicznych, co było wynikiem dokładnych obserwacji przeprowadzonych przez Yoshimoto.

 

Zrozumienie działania składników Bylicy rocznej w kontekście leczenia raka i COVID-19 otwiera nowe możliwości terapeutyczne. Głębsza wiedza o mechanizmach działania tych związków może prowadzić do stworzenia bardziej precyzyjnych leków, które działają szybciej i są mniej toksyczne.

 

Valerie Sponsel podkreśla, że naturalne związki odgrywają kluczową rolę w nowoczesnej medycynie. Około połowy wszystkich leków na receptę pochodzi z natury, czy to z roślin, grzybów czy bakterii. Cel badania to tworzenie bardziej specyficznych terapii, które skutecznie i bezpiecznie mogą atakować nowotwory.

 

Badania nad Artemisia annua są ciągłe, ale jej potencjał w przyszłości leczenia jest niewątpliwie imponujący. To kolejny dowód na to, że odpowiedzi na niektóre z najtrudniejszych pytań medycznych mogą być ukryte w naturze.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika spokoluz

tylko na lepieniu pierogów

ROFL

tylko na lepieniu pierogów dla kacapów się znasz więc je lep i im wyślij - poza tym tylko dyrdymaly piszesz i dezinformację uprawiasz.

Co - znowu zabolało wyprostowanie tfujej dezinformacji i głupot , które wypisujesz.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika syriues

A wystarczyłoby, by odsunąć

A wystarczyłoby, by odsunąć pewnych ludzi od władzy, ażeby zapobiec wysypowi ów chorób. A zatem wiemy co mamy robić, ale nikt nie chce?w telewizji nikt nie mowi -już, czy może ignoranci i aroganci przeszkadzają?

A wiec co sie z nami stało?z naszą krwią wolności. 

Nie rzucim ziemii slad nasz rod, tak nam dopomóż Bóg...

Tak sobie wspominam ,bo widzę i czuję ze nasza Polska potrzebuje pobudki

Skomentuj