Odkryto szczątki ichtiozaura, który był jednym z największych zwierząt żyjących w historii Ziemi

Kategorie: 

Źródło: Dean Lomax, The University of Manchester

Brytyjscy paleontolodzy odkryli fragmenty szczęki ichtiozaura sprzed 180 milionów lat. Jej wielkość wskazuje, że mamy do czynienia z jednym z największych istot w królestwie zwierząt. 

 

Szczątki monstrualnie dużego gada morskiego -  ichtiozaura - odkryto na południowo-zachodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii. Z wyliczeń naukowców wynika, że miał długość ponad 25 metrów, czyli był jednym z największych zwierząt w dziejach Ziemi. 

 

Za odkrycie odpowiada zespół naukowców z brytyjskim paleontologiem, Deanem Lomaxem, który opisał wszystko w artykule opublikowanym w czasopiśmie naukowym PLoS ONE. Co ciekawe samo znalezisko nie jest wcale nowe. Szczątki tej samicy ichtiozaura znane są od 2010 roku, gdy wykopano je w pobliżu miejscowości Whitby w angielskim hrabstwie North-Yorkshire.

Fragment żuchwy ichtiozaura

Ichtiozaury były gadami wodnymi, które przez wiele milionów lat dominowały w ziemskich oceanach. Wielkością dorównywały największym obecnie żyjącym ziemskim stworzeniom, płetwalom błękitnym. Wśród prehistorycznych gadów najbardziej do nich zbliżone rozmiarami były właśnie przypominające dzisiejsze delfiny, ichtiozaury. Te zwierzęta morskie zamieszkiwały oceany przez ponad 150 milionów lat!

Źródło: Nobumichi Tamura

Odnalezione w Wielkiej Brytanii szczątki samicy ichtiozaura, która na dodatek prawdopodobnie była ciężarna, są datowane na około 205 milionów lat. Porównując wielkość odlewu kości żuchwy, która stanowi połączenie szczęk u wielu czworonogów, naukowcy doszli do wniosku, że zwierzę to mogło przekraczać 25 metrów długości, czyli było największym znanym nam przedstawicielem tej grupy i jednocześnie jednym z najbardziej imponujących gigantów, które kiedykolwiek żyły na Ziemi.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Prawdziwy Facet

A po co w ogóle ,,trzymać się

A po co w ogóle ,,trzymać się" ,,Bliblii"? To przecież książka dotycząca kultu religijnego a nie normatyw ekspertyz naukowych. W ,,Biblii" nie zostało napisane cokolwiek na temat komputerów, uznacie także i je za ,,bzdurę"? 

Może w temacie dot. antykoncepcji poprosimy o głos muzułmańskiego kapłana, a w kwestii produkcji bomb atomowych nowej generacji posiłkować będziemy się wskazówkami Buddy? Ludzie, mamy XXI wiek, to już nie są czasy na miarę myślenia sprzed dwóch tysięcy lat, gdzie nawet język był inny, a co dopiero świadomość człowieka i repertuar narzędzi, którymi operował wtenczas vs obecnie.

Jeżeli paru ludzi nie potrafi poradzić sobie z napięciem, jakie odczuwają podczas lektury dot. wykopalisk archeologicznych z powodu zakłóconego obrazu przekonań, które są dla nich ważniejsze od nich samych, to proszę tego nie czytać. Jedni lubią blondynki, inni brunetki, a jeszcze inni blondynów.

,,Biblia" nie zawiera nigdzie imperatywu: ,,idźcie i przywalajcie się do wszystkich negując argumentację interlokutorów"; a wy katopolacy z uporem maniaka usiłujecie udowodnić całemu Światu że jesteście najlepsi we wszystkim skazując i tą wiekową książkę, i przekonania wynikające z jej lektury, i nasz naród, jak i rodzaj ludzki na śmieszność, swoją egzibicjonistyczną nadgorliwością sprawiając co najwyżej wrażenie kompleksu mikropenisa. 

Spuście trochę powietrza to nawet Jezus odetchnie z ulgą.

A szkielet człowieka też można odtworzyć z dużą dokładnością w oparciu o znajomość anatomicznej charakterystyki układu kostnego i badania odkrytego fragmentu kości. Potwierdzają to statystki Policji, a wiedzieć musicie iż nie dysponuje ona najlepszą technologią w dziedzinie takich badań. 

Tylko żeby to wiedzieć wypadałoby przeczytać w życiu jakąś książkę, nie tylko słuchać pobożnych życzeń zza świątynnego ołtarza. ;->

Portret użytkownika Tomasz123

Do Kapą.W Biblii(Piśmie

Do Kapą.W Biblii(Piśmie Swiętym) nigdzie nie pisze na temat wieku planety Ziemi.Biblijne "dni stwarzania"są przenośnią ,która pomagała ludziom bez znajomości Wszechświata poznać przebieg powstawania(stwarzania) życia na Ziemi.Co oczywiste ,przebieg stwarzania w Biblii zgadza się z naukową kolejnością powstawania życia.Oczywiście ,najpierw były rośliny ,które w wyniku fotosyntezy dostarczyły tlen i zredukowały poziom dwutlenku węgla,potem zwierzeta morskie ,później lądowe i na końcu człowiek.

Portret użytkownika Maras

Kilka kamieni w,, znanym

Kilka kamieni w,, znanym ksztalcie,, i juz naukoffcy odbudowuja cale zwierze . Bzdura. Wiecie ze czesc dinozaurow zostala odbudowana na podstawie np kamienia w ksztalcie kla i fragmentu kopuly czaszki?  A oni nawet ogon napodstawie tych fragmentow ustalili bzdury 

Skomentuj