Odkryto system gwiezdny w kształcie węża, który może emitować rozbłyski gamma

Kategorie: 

Źródło: ESO/Callingham et al.

Międzynarodowy zespół badawczy odkrył masywny układ potrójny gwiazd o specyficznym kształcie. Co więcej, jest to pierwszy taki system, jaki udało się zlokalizować w naszej galaktyce i w przyszłości może eksplodować potężnymi rozbłyskami gamma.

 

System gwiezdny otrzymał oficjalną nazwę 2XMM J160050.7-514245, lecz astronomie nadali mu drugą nazwę „Apep” - na cześć egipskiego wężowatego boga chaosu. Odkrycia dokonano z pomocą instrumentu VISIR, zainstalowanego na Bardzo Dużym Teleskopie (VLT).

 

Omawiany system zawiera masywne gwiazdy Wolfa-Rayeta, które otoczone są przez pyłowy „wiatrak”. Gwiazdy tego typu przebywają na tym końcowym etapie swojego życia przez jedyne kilkaset tysięcy lat i wyrzucają w tym czasie ogromne ilości materii w formie potężnego wiatru gwiazdowego. Naukowcy obliczyli, że wiatr z tego systemu „wieje” z prędkością 12 milionów km/h, z kolei pył wiruje aż dziesięć razy wolniej.

 

Badacze ustalili, że przyczyną nietypowego zachowania wiatrów jest ruch gwiazd, które wirują wokół siebie z taką prędkością, że wkrótce mogą zostać dosłownie rozerwane. Jeśli faktycznie do tego dojdzie, potrójny układ gwiezdny „Apep” eksploduje i zacznie wytwarzać długie rozbłyski gamma (GRB), które trwają od kilku sekund do kilku godzin i uwalniają w tym czasie mniej więcej tyle samo energii co Słońce przez całe swoje życie. Będzie to zarazem pierwsze w Drodze Mlecznej źródło promieniowania gamma.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika keri

Kształt człowieka mają ludzie

Kształt człowieka mają ludzie z duszami oraz bioroboty bez dusz i bez ludzkich uczuć. Biorobotów jest więcej  a ich celem jest niszczenie ludzi.

Przykładem biorobotów są banderowcy.

Im nie wolno ufać, nie wolno traktować jak przyjaciół, gdyż wykorzystują empatię ludzi aby ich zgładzić.

Bioroboty zostały zmajstrowane przez demona każącego nazywać siebie bogiem w edenie czyli rezerwacie doświadczeń genetycznych.

Ludzie żyli na Ziemi wcześniej niż bioroboty adam i ewa i jest to napisane w biblii w księdze rodzaju: za ogrodzeniem "raju" żyli ludzie i uprawiali ziemię. Kain po zabiciu Abla dostał znamię od demona bożka, aby "inni ludzie go nie zabili", co też dowodzi, że "inni ludzie" już byli.

Bioroboty same się rozmnażają podobnie jak ludzie.

Zmieszanie ludzi z biorobotami jest dla ludzi tragiczne. Bioroboty wszczynają wojny, mordują dla przyjemności jak ich konstruktor demon-bożek, niszczą ziemię, niszczą zdrowie ludzi.

Ludzie są coraz bardziej niewoleni przez bioroboty a obecnie są już na skraju zagłady.

Skomentuj