Odkryto ślady pierwszej rewolucji technologicznej w historii ludzkości

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Leiden University i Eindhoven University of Technology w Holandii sugerują, że pierwsza rewolucja kulturalna w historii ludzkości miała miejsce około 400 tysięcy lat temu. Badacze opierają swoje wnioski, na obserwacjach zmian w częstotliwości użycia ognia przez przodków dzisiejszych ludzi.

 

Najwcześniejsze dowody na możliwe użycie ognia przez ludzi, są nieliczne i mogą są zwykle bardzo trudne do odróżnienia od naturalnych pozostałości ognia. Około 400 000 lat temu, w wielu miejscach świata znajdowano różne rodzaje pozostałości po ogniskach i paleniskach. Co ciekawe, znajduje się je w geologicznie podobnym czasie, co w głównych częściach Starego Świata, Afryce, a także w zachodniej Eurazji, a więc muszą one należeć do różnych populacji hominidów.

Biorąc pod uwagę brak rozległych zmian środowiskowych, szybkość rozprzestrzeniania się, oraz brak genetycznych lub kopalnych dowodów na przemieszczanie się populacji hominidów w tym okresie, autorzy twierdzą że najbardziej prawdopodobną przyczyną dla rozprzestrzenienia się ognia, jest  dyfuzja kulturowa. Jest to proces przenikania elementów między co najmniej dwiema kulturami, lub wewnątrz kulturowo zróżnicowanego społeczeństwa. Przyjmowany element staje się innowacją dla przyjmującego go społeczeństwa.

 

Kopiowanie technologii narzędzi kamiennych miało miejsce na początku ewolucji człowieka. Istnieją również oznaki, sugerujące rozprzestrzenianie się technologii na mniejszą skalę. Przykładowo, jest tak w zapisie technologii toporów aszelskich. Około 400 000 lat temu dyfuzja kulturowa, osiągnęła jednak swój szczyt. Poprzedził on czas rozkwitu późnych neandertalczyków i wczesnych Homo sapiens.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Quark

No ta albo rewolucja

No to albo rewolucja kulturowa albo technologiczna bo to NIE są zamienniki ! A po drugie umiejętność rozpalania ognia to jeszcze nie jest żadna technologia . Gdyby tu była mowa o wytwarzaniu narzędzi lub ich obróbce cieplnej to co innego . I wcale nie jest powiedziane , że umiejętność rozpalenia ogniska "musiała" się rozprzestrzenić . Bo mogło być tak , że różne grupy ludzi żyjące bez kontaktu ze sobą w podobnym czasie nauczyły się to robić niezależnie . W końcu to nie takie trudne , poczekać na naturalny pożar "ukraść" płonące polano i potem dbać aby "święty" płomień nie wygasł . 

Było tak , najpierw ktoś przypadkiem znalazł upieczonego zwierzaka , który nie zdążył uciec przed pożarem buszu czy trawy . Był głodny i ciekawy , więc go powąchał - zapach mu się spodobał , ugryzł mięsko i zobaczył , że jest dobre . Wtedy pojawiło się w jego prymitynej hominidalnej muzgownicy skojarzenie - pożar + zwierzę = dobre amciu , amciu . Potem było tak jak na wstępie opisałem . A gdy podczas obróbki kamieni celem wytworzenia ostrego narzedzia tnacego ktoś wziął do ręki krzemień i po raz pierwszy skrzesał nim iskrę a ta spadła na suchą ściółkę i pojawił się tlący dymem punkcik ... pojawiło się skojarzenie : kamień o kamień i będzie pożar ! Od tej pory można było mieć ognisko zawsze i wszędzie - wynaleziono pierwszą zapalniczkę ! 

Wyobraźcie sobie teraz dumę tego wynalazcy i zdziwienie pomieszane z podziwem - pierwszych gapiów ! 

Portret użytkownika Kwazar

Tak to wszystko przyjdzie

Tak to wszystko przyjdzie ponownie i od nowa.Skąd te wnioski ? Jak to skąd ? Poczytajcie kasyczny obraz kreacji świata UPADKU według wupetów i Łonetów a innych WYPIERDKÓW MISZCZÓF informacji naszej codziennej Smile Potem czeka nas znowu Walka o ogień ! 

Skomentuj