Odkryto ślady kolizji z Ziemią podwójnej asteroidy

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Wiele z asteroidów przemierzających kosmos nie jest po prostu pojedynczą skałą. Zdarzają się obiekty podwójne, a nawet potrójne. Wygląda na to, że hiszpańscy naukowcy odkryli w Szwecji krater wskazujący na to, że 458 milionów lat temu na Skandynawię spadł taki podwójny obiekt.

 

NASA szacuje, że jeśli w przyszłości wykryjemy asteroidę na kursie kolizyjnym z Ziemią, to jest aż 15% szans, że będzie to obiekt podwójny. Prawdopodobnie oba ciała niebieskie były wynikiem kolizji w pasie asteroid między Jowiszem i Marsem, do której mogło dojść mniej więcej 12 milionów lat wcześniej. Warto w tym momencie przypomnieć, że bardzo podobne pochodzenie przypisuje się meteorowi czelabińskiemu.

 

Ślady po tej kosmicznej kolizji sprzed 458 milionów lat znajdują się w środkowej Szwecji, w miejscu gdzie kiedyś znajdowały się płytkie morze. Pozostałości to dwa kratery. Jeden zwany Lockne, o średnicy 7,5 km znajdujący się w okolicy miasta Oestersund, oraz drugi mniejszy, mierzący około 700 metrów, w pobliżu Malingen. Oba kratery dzieli jedynie 16 km, co zaintrygowało specjalistów.

Naukowcy z Hiszpanii stwierdzili, że to nie jest przypadek i przeprowadzili pogłębione badania, które pozwoliły ustalić ponad wszelką wątpliwość, że na Skandynawię spadła kiedyś podwójna asteroida. Większy obiekt miał około 600 metrów średnicy a drugi około 150 metrów.

 

Właściwie nie była to standardowa podwójna asteroida, w której jeden obiekt obiega drugi, ale raczej klaster szczątków kolizji, które akurat znalazły się w nieodpowiednim miejscu i czasie. Zdaniem ekspertów podwójne zderzenie sprzed 458 milionów lat temu mogło być częścią deszczów meteorów, które nękały Ziemię po tym, gdy w doszło do poważnych kolizji w pasie asteroid, skutkujących rozpadem wielu obiektów.

 

Padają też sugestie, że pozytywne zmiany w ziemskim ekosystemie, które skutkowały wielkim wzrostem bioróżnorodności odnotowanym w Ordowiku, mogły być wywołane przez upadek asteroidy. Zdarzenie takie, wzmacniane licznymi w tamtym okresie deszczami meteorów, spowodowało w długim okresie pozytywne zmiany skutkujące tym, że Ziemia stała się cieplejsza, było więcej CO2, co skutkowało lepszym wzrostem roślinności, co przełożyło się na eksplozję życia biologicznego w okresie następującym po udokumentowanej właśnie podwójnej kolizji z asteroidami.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Isabella

Dawni Egipcjanie opisywali to

Dawni Egipcjanie opisywali to tak  ok. 3700 lat przelatuje kolo ziemi niszczyciel, ktory po zderzeniu z nia powoduje smierc 80-90 % ludzi .
Pisal o tym takze Nostradamus , podal nawet wielkosc tego niszczyciela, ktorym moze byc tylko  asteroida , lub meteoryt.

Portret użytkownika ben

 Barabara bara rikitiki tak

 Barabara bara rikitiki tak 458 milionów lat  , chcialbym wiedzięć co biorą naukowcy  ,nie potrafią  powiedziec co było 10 tyś lat wstecz a tu z taką precyzją piszą 458 milionów no i doszło do poważnej kolizji w pasie asteroid to było wyryte na glinianej tabliczce  która znaleziono niedaleko HDDAL  . Ziemia przez te wszystkie lata  gdy były trzesienia ziemi wulkany  zlodowacenia i inne kataklizmy  wymieszała sie jak kogel mogel .
Lubię świat nowinek i tu link do ciekawego artu: zlodowacenia i wpływ na Morze Bałtyckie i przyszłe jego losy
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/morze_baltyckie_znow_bedzie_jeziorem_49973.html
Pominięty fakt przebiegunowania ziemi       . Ponoć nie ma wpływu na zmiany na ziemi  jak jest naprawdę  spytajmy naszych naukowców
 

Skomentuj