Odkryto rosyjski superwulkan Karymszyna będący odpowiednikiem Yellowstone

Kategorie: 

Źródło:

Rosyjscy naukowcy dopiero w 2006 roku zdali sobie sprawę, że na Kamczatce znajduje się superwulkan. Nazywa się Karymszyna i jest zlokalizowany mniej więcej 50 km od Pietropawłowska Kamczackiego.

Kaldera superwulkanu Karymszyna ma 25 km na 15 km, ale jest ona niewidoczna na powierzchni. Została zniszczona przez erozję i pokryta emisjami z pobliskich wulkanów.

Ostatnia erupcja superwulkanu Karymszyna miała miejsce 1,5 milionów lat temu. Nie ustalono jednak jaka ilość materiału wulkanicznego mogła zostać wtedy wyemitowana. Specjaliści rosyjscy sugerują, że mogło to by około 825 kilometrów sześciennych.

Porównując ten superwulkan z Yellowstone można zauważyć, że nie znajduje się on w centrum Rosji, ale na jej azjatyckich obrzeżach, na Kamczatce, która wchodzi w skład tak zwanego Pacyficznego Pierścienia Ognia.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj