Odkryto rekordowy szlak migracji wilków w Europie

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

W badaniu przeprowadzonym przez hiszpańskich naukowców z Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie (UAB) prześledzono niezwykle długą wędrówkę wilka szarego o imieniu GW1909m, która okazała się najdłuższym szlakiem wędrówki wilka w Europie.

 

Analizując odchody zwierzęcia, naukowcy ustalili, że samiec wilka pokonał co najmniej 1240 kilometrów, zaczynając swoją podróż w Niemczech, w okolicach miasta Nordhorn, a kończąc w katalońskich Pirenejach w Hiszpanii, gdzie osiadł w pobliżu jednej z wiosek. Ostatnie zarejestrowane spotkania z tym drapieżnikiem miały miejsce około roku przed opublikowaniem wyników badania.

 

Zdaniem specjalistów podróż GW1909m przewyższyła rekord innego wilka, który przeleciał dystans 1092 km między Norwegią a Finlandią. Naukowcy zwracają uwagę na to, że tak długie wędrówki wilków są doskonałym przykładem plastyczności behawioralnej oraz zdolności fizycznych tych zwierząt. Przemierzając różnorodne krajobrazy, w tym obszary z dużymi miastami, wilk musiał wykazać się sprytem i elastycznością, aby z powodzeniem dotrzeć do celu.

 

Ekspertów zaskoczyła również obserwacja, że długie podróże wilków pomagają im w odnajdywaniu odległych populacji krewnych, co zapobiega izolacji genetycznej i zwiększa różnorodność genetyczną w populacji. Dzięki tym dalekim podróżom wilki mogą unikać chowu wsobnego i utrzymywać zdrowe relacje genetyczne między sobą.

 

Rezultaty tych badań pozwalają lepiej zrozumieć zachowania migracyjne wilków i ich zdolność do przemieszczania się na ogromne odległości, co ma istotne znaczenie dla ochrony tych drapieżników w Europie. Odkrycia hiszpańskich naukowców stanowią istotny wkład w rozwój wiedzy o wilkach szarych oraz w strategie ochrony i zarządzania populacjami tych zwierząt.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Emeryt

Czyli że co trzymał te

Czyli że co trzymał te odchody przez 1200 kilometrów a potem znalazł krewnych dziecko czemu rozmnarzal się wojnie i został robiłem! Właśnie z krewnymi nie powinien się rozmnazac wtedy zwiększa się kulę genetyczną! Chcę na zachodni uniwersytet i zostanę ich nafufowcem!

Skomentuj