Odkryto pierwszą egzoplanetę, która przetrwała śmierć swojej gwiazdy

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Z wiekiem gwiazdy podobne do Słońca zamieniają się w czerwone olbrzymy, które z czasem niszczą większość wewnętrznego obszaru ich układu planetarnego. Obserwacje wykonane za pomocą teleskopu Keck-2 dostarczyły astronomom dowodów na istnienie egzoplanety podobnej do Jowisza w układzie białego karła, wypalonej pozostałości gwiazdy podobnej do Słońca. I chociaż obecne modele sugerują, że światy tej wielkości mogą przetrwać fazę czerwonych olbrzymów swoich gwiazd macierzystych, nie były one wcześniej obserwowane. 

 

Najnowsze ustalenia na temat planet, które są w stanie przetrwać ewolucję gwiazd zostały opisane w czasopiśmie Nature. Białe karły to pozostałości po gwiazdach podobnych do Słońca, które wyczerpały całe swoje paliwo i zrzuciły swoje zewnętrzne warstwy, pozostawiając powoli stygnące, gęste jądro. Pierwsze wzmianki o istnieniu gazowego giganta w układzie gwiezdnym MOA-2010-BLG-477 L otrzymano 11 lat temu, a jego ostateczne potwierdzenie miało miejsce w 2012 roku. Egzoplaneta, oznaczona jako MOA-2010-BLG-477 L b, została odkryta metodą mikrosoczewkowania, która ujawniła pewne parametry układu, ale nie dała ostatecznej odpowiedzi na pytanie o stadium ewolucyjne jej gwiazdy macierzystej.

 

Obserwacje systemu wykonane w podczerwieni pozwoliły nam udoskonalić jego charakterystykę i potwierdzić, że gazowy gigant krąży wokół białego karła i że powstały w tym samym czasie.

Unikalny system znajduje się w odległości 6,5 tys. lat świetlnych od Ziemi w kierunku centrum Galaktyki. Według astronomów masa białego karła wynosi około połowy masy Słońca, a ocalały gazowy olbrzym, obracający się w odległości 2,8 jednostek astronomicznych od niego, jest 1,4 raza masywniejszy niż Jowisz.

 

Odkrycia wskazują, że planety mogą przetrwać gigantyczne fazy ewolucji swoich gwiazd macierzystych i zapewniają wgląd w to, jak układ Słońce-Jowisz będzie wyglądał w przyszłości. Z wiekiem gwiazdy podobne do Słońca zamieniają się w czerwone olbrzymy, które „oczyszczają” większość wewnętrznego obszaru ich układu planetarnego. Słońce prawdopodobnie rozszerzy się na orbitę Ziemi i zniszczy ją, Merkurego i Wenus. Mars i planety zewnętrzne przetrwają i będą kontynuować swoją orbitę wokół czerwonego olbrzyma, który po zrzuceniu swoich zewnętrznych warstw stanie się w końcu białym karłem.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Irenka Kuziba

Ja znalazłam też ciekawe

Ja znalazłam też ciekawe informacje oto w pobliżu gazowego giganta w układzie gwiezdnym DAA-2022-DLG-177 C astronomowie odkryli latające świecące penisy, zostały odkryte nowoczesną metodą mikroszczytowania , która ujawniła pewne fizyczne własności tych przedziwnych obiektów. Naukowcy zostali zdumieni w jaki przedziwny sposób pojawiają się obiekty ich badań. Badacze postanowili przyjrzeć się temu znacznie bliżej skorzystano z symulatora anty-widmowego aby zaobserwować wkroczenie penisa poprzez horyzont zdarzeń czarnej dziury. To co się potem stało było oszałamiające, nie tylko dla naukowców.

Portret użytkownika Kwazar

Nie wolno o tym mówić i pisać

Nie wolno o tym mówić i pisać bo, to właśnie MY się udajemy na tą właśnie planetę a TY NIE PATRZ TYMCZASEM W GÓRĘ !!! Zajmij się sobą i dobrze będzie dla ciebie. Covid,klimat,inflacja,bieda itd To twoje tematy końca....Pozostań przy swoich problemach, tylko nie patrz w górę, lepie w komórę se poptarz bo ci znowu u dupy bacdoora ktoś w gówno patrzy. 

Portret użytkownika BRAT BOGA

NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO NIE

NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO NIE WOLNO NIE MOŻNA TO NIE ISTNIEJE.

KAŻDY CZŁOWIEK Z DUSZĄ JEST WOLNY NA PLANIE FIZYCZNYM I DUCHOWYM.

I NIE MOŻNA NIKOGO DO CZEGOŚ ZMUŚIĆ CHYBA ŻE SAM SIĘ NA COŚ ZGODZI.

JEDNO WCIELENIE MAX 120 LAT NIE MOŻE ZADECYDOWAĆ O CZYJEŚ WIECZNOŚCI.

PIEKŁO NIE ISTNIEJE JEDYNE TO TU NA ZIEMI.

POLSKA = 6

PIEKŁO = 6

ZIEMIA =6

A NIEWIASTA OBLECZONA W 12 GWIAZD TO POLSKA W UNII EUROPEJSKIEJ.

PONIOŁ???

 

Portret użytkownika Janka NaMelinie

"tylko nie patrz w górę"

"tylko nie patrz w górę" holywood wiecznie żywy i prężnie działa w imie ogólno światowej masońskiej propagandy. Uwierz w naukowców. Taki jest morał filmu. Łyknołeś jak pelikan kawałek gówna. Pranie bani od rana do wieczora Smile

 

Skomentuj