Odkryto "piekielną planetę", która przypomina Ziemię

Kategorie: 

Źródło: Bibiana Prinoth / University of Bern

Astronomowie zbadali atmosferę jednej z najbardziej ekstremalnych egzoplanet, jakie kiedykolwiek odkryto. Choć nie nadaje się do zamieszkania przez ludzi, jest to pierwsza planeta pozasłoneczna, której atmosfera posiada różnorodne warstwy - zupełnie jak na Ziemi.

 

W przeszłości astronomowie zwykle zakładali, że atmosfery egzoplanet są jednolitą warstwą. Jednak najnowsze wyniki badań pokazują, że nawet atmosfery "piekielnych" planet gazowych mają złożone struktury. WASP-189b należy do tzw. gorących Jowiszy. To gazowy olbrzym, który znajduje się około 322 lata świetlne od nas i bardzo blisko okrąża swoją gwiazdę macierzystą - potrzebuje zaledwie 2,7 dnia, aby wykonać jeden pełny obieg. WASP-189b jest około 60% większy od Jowisza, a temperatura na jego powierzchni sięga 3200 stopni Celsjusza.

Międzynarodowy zespół astronomów przeanalizował atmosferę tej egzoplanety podczas jej przejścia na tle tarczy gwiazdy macierzystej. Korzystając z instrumentu HARPS (High Accuracy Radial Velocity Planet Searcher), który zainstalowano w Obserwatorium La Silla w Chile odkryto, że atmosfera tego gorącego Jowisza zawiera takie elementy jak żelazo, tytan, chrom, magnez, wanad i mangan. Odnaleziono również ślady tlenku tytanu, który nigdy wcześniej nie został jednoznacznie wykryty w atmosferach egzoplanet.

 

Tlenek tytanu rzadko występuje w przyrodzie na Ziemi, ale na planecie WASP-189b może pomagać w kształtowaniu atmosfery. Obecność tego elementu sugeruje, że atmosfera tej piekielnej planety posiada warstwę, która oddziałuje z promieniowaniem gwiezdnym, zupełnie jak warstwa ozonowa na Ziemi. Ponadto linie spektralne, które można przypisać określonym pierwiastkom nie były tam, gdzie ich oczekiwano. To z kolei wskazuje, że atmosfera WASP-189b posiada kilka warstw.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Że na D

i co mi po tej info? 

i co mi po tej info? 

jak ma mi pomóc,

W jaki sposób oni się dowiedzieli o tych pierwiastkach?

skoro na marsie bez łazika tego nie potrafią

i oceanów nie zbadali.

jak "żyć"? 

w "życi" się nie dowiem bo mi wicher "życie" wywieje.

 

Portret użytkownika Q

Bardzo prosto się dowiedzieli

Bardzo prosto się dowiedzieli , poprzez analizę widma światła odbitego od powierzchni tej planety zarówno w paśmie widzialnym jak i w podczerwieni czy nadfioloecie. Każdy pierwiastek zawarty w atmosferze pochłania pewną częstotliwość światła (jeden z jego zakresów) co podczas rozszczepiania go (światła) w pryzmacie widać jako ciemne prążki (braki wimowe) i na podstawie tych ciemnych prążków da się poznać jakie pierwiastki tam występują oraz w jakim stężeniu - badając stopień ekranowania tych częstotliwości barw światła (oczywiście po uwzględnieniu częstotliwosci barw światła gwiazdy ją oświetlającej).Światło podczerwone informuje zaś o temperaturze na powierzchni tej planety. O marsie czy innych około słonecznych planetach już dawno to było wiadomo , a łazik jest poto by pobrać próbki gleby marsjańskiej spod jego powierzchni aby się przekonać co zawiera gleba marsjańska w swej głębi. Bo analiza widmowa dostarcza tylko danych o atmosferze i samej powierzchni.

W czym ma Ci to pomóc ? A czy musi ? , to tylko informacja dla zainteresowanych.  

Pytasz , jak żyć ? Żyj tak by stale powiększać swój stan zadowolenia i szczęśliwości (w miarę możliwości) koncentrując się na tych drobnych rzeczach które sprawiają , że żyć się chce .. Oraz tak by minimalizować swój szkodliwy wpływ (każdy go tworzy) na swoje otoczenie.

Portret użytkownika Bricks

Wszystkim tym, którym

Wszystkim tym, którym obrzydła ziemia taką jaka jest, a dopatrują się tu jakiegoś piekła, polecam taktyczną eutanazję - ulży w bólu istnienia w tym "piekielnym" świecie, gdzie wygody i dostęp do koryta sprawiają, że życie jest nieznośne.

Portret użytkownika oswiecony77

piekielna planeta jest ziemia

piekielna planeta jest ziemia gdzie zindoktrynowani religijni fanatycy zabijaja sie o wladze i pieniadze Media piora mozg od samego rana idiotyzmami i falszem A pseudo nauka daje namiastke prawdy w nieprawdzie stek teoretycznych bzdur Gdzie kilku bogatych debili ma wladze nad bezmozgimi upartymi kozlami [spoleczenstwo] A za wymyslone papierki mozna nawet sprzedac dusze Gdzie wojna trawi swiat w imie egoistycznych zapedow carykow i krolikow przy dzwieku pedalsko pedofilijnej muzyce

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Strony

Skomentuj