Odkryto nowy sposób walki z rakiem trzustki

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Eksperymenty wykazały, że blokowanie określonego mechanizmu prowadzi do wyczerpania komórek złośliwych i spowalnia wzrost guza. Rak trzustki nadal pozostaje jedną z najbardziej śmiertelnych chorób onkologicznych, ponieważ złożona natura tego typu guza i jego mikrośrodowiska nie pozwalają jeszcze na opracowanie naprawdę skutecznej terapii.

 

Naukowcy z Sanford Bremen Prebis Institute for Medical Discovery w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy wykazali, że blokowanie makropinocytozy, proces, który można porównać do „picia” komórek nowotworowych, spowalnia w tkance mikrośrodowiska guza trzustki jego wzrost.

 

Wcześniejsze badania, prowadzone przez ekspertów, wykazały, że szybko rosnące guzy trzustki otrzymują składniki odżywcze właśnie poprzez makropinocytozę, której zdrowe komórki nie wykorzystują do odżywiania. Badacze dowiedzieli się również, że makropinocytoza była ważnym czynnikiem wzrostu guza trzustki, płuc, prostaty, pęcherza i okrężnicy, ale teraz dostarczyli dowodów, że blokowanie tego procesu jest ważnym celem terapeutycznym dla nowych leków.

 

„Obecnie, gdy wiemy, że makropinocytoza jest przyspieszana w komórkach rakowych trzustki i otaczającej tkance włóknistej, zablokowanie tego procesu może podwójnie wzmocnić nowotwór” - skomentował autor badania Cosimo Commisso.

 

Jego zespół obecnie bada właściwości kilku eksperymentalnych leków hamujących makropinocytozę. Naukowcy mają nadzieję, że te wskazane otworzą nowe możliwości skutecznego leczenia różnych typów nowotworów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj