Odkryto nowy sposób badania aktywności sejsmicznej

Kategorie: 

Źródło: Ye et al., Science Advances, 2018, pixabay.com

Zespół sejsmologów opracował nowy sposób pomiaru energii sejsmicznej, który może być wykorzystywany w przypadku dużych trzęsień ziemi. Nowa technologia to Radiated Energy Enhancement Factor (REEF) i mierzy ona m. in. strukturę pęknięć powstałych na skutek aktywności sejsmicznej.

Naukowcy z UC Santa Cruz i Kalifornijskiego Instytutu Technologii (Caltech) opracowali technologię REEF w celu zrozumienia charakterystyki pęknięć powstałych w wyniku największych i najbardziej niszczycielskich trzęsień ziemi. Jednym z nich jest trzęsienie ziemi z Sumatry z 2004 roku o sile 9,2 stopni w skali Richtera, czy podobne, które wystąpiło w 2011 roku w Japonii.

REEF mierzy stosunek rzeczywistej siły trzęsienia ziemi (zapisywanej jako fale sejsmiczne rejestrowane na całym świecie) do minimalnej możliwej energii, którą wytworzyłby wydarzenie o równym momencie sejsmicznym i czasie trwania. Jeśli pęknięcie było gwałtowne i ma nieregularne brzegi, trzęsienie emitowało dużo energii sejsmicznej o wysokich częstotliwościach.

 

Naukowcy przeprowadzili pomiary dla 119 ostatnich dużych trzęsień ziemi o wartościach od 7,0 do 9,2 stopni w skali Richtera. Dzięki temu odkryto interesujące podobieństwa niektórych pęknięć.

Pęknięcia mają podobne do siebie struktury, np. były bardziej chropowate lub miały charakterystyczne brzegi. Dokładna przyczyna tych podobieństw jest nadal obszarem badań, jednak najprawdopodobniej jest ona związana z samym ukształtowaniem terenu. Dalsze badania z wykorzystaniem REEF mogą pomóc sejsmologom w lepszym zrozumieniu powstawania trzęsień ziemi i zagrożeń z tym związanych.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Skomentuj