Odkryto nowy rodzaj trzęsienia ziemi - wywoływanego przez ludzi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył nowy rodzaj trzęsienia ziemi. Są powolne, bo trwają dłużej niż normalnie i spowodowane szczelinowaniem hydraulicznym – metodą stosowaną w produkcji ropy naftowej i gazu ziemnego.

Naukowcy już wcześniej wiedzieli o istnieniu tzw. asejsmicznych trzęsień ziemi. Zostały one przewidziane za pomocą modeli matematycznych i powstają w wyniku ścinania asejsmicznego - procesu w uskokach tektonicznych w strefie otworów iniekcji. Przesunięcie następuje w zwolnionym tempie, energia sejsmiczna nie jest uwalniana jak w typowym zjawisku sejsmicznym, więc takie trzęsienie ziemi nie jest tak łatwe do wykrycia.

 

Sejsmolodzy z uniwersytetów Victoria w McGill (Kanada) i Ruhr University w Bochum (Niemcy) zidentyfikowali typ pośredni między trzęsieniami konwencjonalnymi a asejsmicznymi. Reprezentują nowy rodzaj wywołanego trzęsienia ziemi spowodowanego szczelinowaniem hydraulicznym, techniką stosowaną do produkcji ropy i gazu. Naukowcy przedstawili swoje odkrycia w czasopiśmie Nature Communications.

Specjaliści wykorzystali sieć ośmiu stacji sejsmicznych otaczających studnię do której wstrzykiwano płyn, w odległości kilku kilometrów i zarejestrowali dane dotyczące około 350 trzęsień ziemi. Około dziesięciu procent miało unikalne cechy - okazały się wolniejsze i dłuższe niż zwykłe wstrząsy. Takie trzęsienia ziemi nazywane są „powolnymi” lub trzęsieniami ziemi o hybrydowej formie fali.

 

Naukowcy wyjaśnili ich występowanie dwoma procesami. W pierwszym przypadku płyn wstrzykiwany do formacji wytwarza ciśnienie, które powoduje pojawienie się pęknięć w pobliżu studni. W drugim procesie ciecz wytwarza również ciśnienie, które jest w stanie wstrząsnąć skałą już na dużych odległościach. 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj