Odkryto nowy rodzaj burz nazwany „jeziorami atmosferycznymi”

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zidentyfikowano nowe zjawisko meteorologiczne, które pojawiło się nad zachodnim Oceanem Indyjskim. Zwarte baseny wilgoci pochodzące z Indo-Pacyfiku i dostarczająe wodę na suche niziny wzdłuż wybrzeża Afryki Wschodniej zostały nazwane "jeziorami atmosferycznymi".

 

Brian Mapes, badacz atmosfery z University of Miami, jako pierwszy zauważył i opisał te wyjątkowe burze. Badacz przedstawi swoje odkrycia w czwartek, podczas AGU Fall Meeting 2021. Zgodnie z obraną przez niego metodologią, zjawiska te są definiowane przez obecność pary wodnej skoncentrowanej na tyle, by wytworzyć deszcz, a nie przez wir, jak większość burz na Ziemi. W przeciwieństwie do szybko płynących rzek atmosferycznych, mniejsze jeziora atmosferyczne odrywają się od źródła, gdy poruszają się w spokojnym tempie w kierunku wybrzeża.


Źródło: Brian E Mapes

Jeziora atmosferyczne, rozpoczynają swoją podróż jako strumienie pary wodnej, które wypływają z zachodniej części południowoazjatyckiego monsunu. Wkrótce zwężają się one, by stać się mierzalnymi i odizolowanymi obiektami. Następnie unoszą się wzdłuż regionów oceanicznych i przybrzeżnych na linii równikowej, w obszarach, w których średnia prędkość wiatru jest bliska zera.

 

Jeziora atmosferyczne utrzymują się przez kilka dni i występują kilka razy w roku. Aby poprawnie zrozumieć ich skalę, warto dodać, że gdyby ich cała para wodna została skroplona, ​​utworzyłaby kałużę o głębokości zaledwie kilku centymetrów i szerokości około 1000 kilometrów. Według badacza, taka ilość wody może powodować znaczne opady na suchych nizinach wschodnioafrykańskich krajów, gdzie żyją miliony ludzi.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Skomentuj