Odkryto nowy pas promieniowania wokół Ziemi

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Amerykańscy naukowcy ogłosili odkrycie kolejnego pasa radiacyjnego wokół Ziemi. Ustalono to dzięki dwóm sondom kosmicznym studiującym odkryte 55 lat temu pasy radiacyjne Van Allena. Do tej pory sądzono, że są dwa takie pasy, ale najnowsze ustalenia dowodzą, że jest ich więcej.

 

Pasy radiacyjne nazwano na cześć ich odkrywcy, Jamesa Van Allena. Do tej pory wydawało się, że istnieją dwa takie twory, najnowsze dane wskazują, że powstaje również trzeci. Naukowcy obserwowali trzeci pas radiacyjny przez niemal cztery tygodnie po potężnych falach uderzeniowych pochodzących ze Słońca.  Obserwacje wykonywane były przez naukowców z wielu instytucji, w tym NASA Goddard Space Flight Center w Greenbelt, Los Alamos National Laboratory w Los Alamos, Nowy Meksyk oraz Instytut Badań Ziemi z Uniwersytetu w New Hampshire.

Pierwsze sugestie, że istnieje coś takiego jak pasy radiacyjne pojawiały się już ponad 80 lat temu, ale ostatecznie doświadczalnie ich istnienie potwierdziły loty kosmiczne wykonywane regularnie mniej więcej od połowy zeszłego wieku.  Pasy Van Allena zależą w dużej mierze od burz słonecznych i w ogóle pogody kosmicznej. W zależności od natężenia promieniowania dobiegającego z kosmosu mogą dramatycznie puchnąć zmieniając swoją wielkość.  Kiedy tak się dzieje, może to być niebezpieczne dla komunikacji, satelitów GPS a zwłaszcza dla ludzi w przestrzeni kosmicznej.

 

Eksperci NASA uważają, że to odkrycie zmieni bieżące naukowe zrozumienie ziemskich pasów radiacyjnych. Okazuje się na przykład, że są regiony magnetosfery, w których gromadzą się wysokoenergetyczne naładowane cząstki, głównie protony i elektrony.  Naukowcy zobaczyli to wszystko w wysokiej rozdzielczości dzięki możliwości sprzętu znajdującego się na pokładzie pojazdów NASA notabene zwanych sondami Van Allena.

Uczeni zwracają uwagę, że wiedza o saturacji pasów radiacyjnych jest nieoceniona. Na przykład będzie można to wykorzystać do modelowania procesów zachodzących w górnych warstwach atmosfery. Z pewnością zmiany w pasach radiacyjnych mają przełożenie na tworzenie pogody na Ziemi, dzięki tym danym może uda się znaleźć tą korelację co znacznie udoskonali modelowanie w meteorologii. To odkrycie wskazuje też na dynamiczny i zmienny charakter pasów radiacyjnych i zwiększa naszą wiedzę o tym, jak reagować na aktywność słoneczną. Wyniki badań, opublikowano wczoraj  w czasopiśmie Science.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika 100%

Czyżby to ten pas o którym

Czyżby to ten pas o którym pisał Baca?
27 sierpnia, 30 sierpnia i 6 września w ramach wspomnianej już operacji Argus 1958 roku zdetonowano bomby atomowe na wysokości 322 kilometrów nad Antarktydą.Te wybuchy były tak katastrofalne dla III Rzeszy, że straciła ona cały, warty miliardy sprzęt swojego wojskowego programu kosmicznego. Promieniowanie z tych eksplozji zostało uchwycone przez ziemskie pole magnetyczne i stworzyło zupełnie nowy silnie zabójczy nowy pas van Allena na wysokości 64 000 kilometrów wokół całej Ziemi. Ten pas ma zabójcze skutki i to na skalę globalną - napromieniował jonosferę, stworzył światowy szum radiowy oraz wywołał globalną epidemię nowotworów - kolejny brudny sekret neandertalczyków
 

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Pasy radiacyjne wokół Ziemi

Pasy radiacyjne wokół Ziemi tworzą sie i tworzyły jak równiez zanikały. Jest to analogiczne zjawisko do ziemskiej tęczy, różniące się tym, że zamiast kropel deszczu są  cząsteczki pyłu gwiezdnego orbitujace wskutek ziemskiej grawitacji i wskutek bombradowania docierającym w wiatrze słonecznym promieni Gamma ulegaja wzbudzeniu radioaktywnemu.
  Własnie to wykrywają detektory promnieniowania. Nie pomyślał skundlony umysłowo  świat nauki o detektorach masy, co potwierdziłoby stan mojej wiedzy. ..

Strony

Skomentuj