Odkryto nowy, nieznany dotychczas organ człowieka - Interstitium

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

To niesamowite, ale w 2018 roku odkryto nowy, nieznany dotychczas organ w ciele człowieka. Na dodatek jest on jednym z największych organów i pełni szereg ważnych funkcji życiowych. Jak to możliwe, że do tej pory naukowcy nie mieli o nim pojęcia?

 

Interstitium, bo tak nazwano ten nowy organ, to struktura podobna do elastycznej sieci składającej się z połączonych włóknami kolagenowymi niewielkich przestrzeni wypełnionych specjalnym płynem, który od nazwy organu jest określany mianem interstycjalnego.

 

Nowy organ występuje między warstwami skóry i w tkankach układu oddechowego, pokarmowego oraz moczowego. Wykrywa się też jego ślady w mięśniach i naczyniach krwionośnych. Gdy podsumuje się gdzie występuje interstitium okazuje się, że jest to jeden z największych ludzkich organów. Nikt nie wie jak to możliwe, że pozostawał tak długo niezauważony?

Okazuje się też, że jest on bardzo ważny, bo pełni istotne funkcje, na przykład wywołuje właściwości amortyzujące powodując, że tkanki pozostają w dobrej formie i nie uszkadzają się pod wpływem pracy innych organów, na przykład pompującego krew serca. Uwagę badaczy zwrócił zwłaszcza płyn interstycjalny, który rozprzestrzenia się po całym organizmie. Zwrócono uwagę, że może o pełnić ważną rolę w szybkim rozprzestrzenianiu się komórek nowotworowych.

 

Za odkrycie interstitium odpowiadają naukowcy z USA (NYU School of Medicine, University of Pennsylvania) oraz z Izraela (Mount Sinai Beth Israel Medical Center). W trakcie badania endoskopowego u jednej z pacjentek, wśród pobranych od niej próbek różnych tkanek zauważono taką, która wyglądała na uszkodzoną ze względu na obecność niezidentyfikowanych malutkich pustych przestrzeni. Okazało się, że to pozostałości interstitium, które później badacze wiedzący czego szukać, odkryli również w innych pobranych wcześniej próbkach.

 

To niezwykłe, że do tej pory nie ustalono istnienia tego organu. Eksperci sugerują, że jest to możliwe, ponieważ podczas konwencjonalnych badań bazuje się na analizach wyciętych tkanek, które są martwe, a to oznacza, że płyn interstycjalny nie jest już w nich obecny, a przestrzeń gdzie się znajdował zapada się pozostając niezauważona. Obecność interstitium odkryto tylko dzięki zastosowaniu zaawansowanego endoskopu laserowego, który pozwala wiernie obrazować żywe tkanki.


 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (4 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika JakaJa

Ciekawe, że 'naukowcy'

Ciekawe, że 'naukowcy' 'odkryli' coś, o czym mówi sie już od dawna. Wystarczy poczytać co Schleip pisze o powięziach:) Tylko trzeba było nadać temu .. nową nazwę, żeby to było odkrycie .. nazwy.. A od kilkudziesięciu lat praca z powięziami - jak chociażby terapia zwaną Integracja Strukturalna (bądź Rolfing), refleksologia, akupunktura i akupresura pracują z tymi właśnie 'organami' przywracając ludzi do żywych z czasem bardzo beznadziejnych przypadków.. 

O raku Schleip też wspominał ostatnimi czasy.. 

Portret użytkownika Reklama

Możecie protestować nawet we

Możecie protestować nawet we własnym domu, na podwórku byle nadawać protest na żywo na YouTube. To będzie pierwszy protest organizowany przez Internet i nadawany na żywo na YouTube. Adres swojego protestu też podam. Pewnie też się zastanawiacie nad syrena do protestu otóż jest radio na korbkę z wbudowaną syreną i kosztuje 180zł. Gwizdek surivalowy kosztuje ok 8zł. megafony to koszt ok 60, 80 lub nawet 120zł na mały protest wystarczy mały megafon. Nie zapomnijcie o kartonach z napisami - Usunąć telewizory z placówek gdzie przebywają chore dzieci, żeby był protest na całą Polskę będziemy go nadawać na żywo na YouTube. Należy również pamiętać że protest nie zastępuje obowiązku uczestnictwa we mszy świętej proponował bym w wielka niedzielę pojechać do kościoła rano żeby mieć dużo czasu na protest. Protest z YouTube Zacznie się w wielka niedzielę a skończy w sobotę przed niedzielą miłosierdzia Bożego. Powiedzmy razem głośno - USUNĄĆ TELEWIZORY Z DZIEIECYCH SZPITALI!!! Na YouTube jest możliwość nadawania na żywo.

Portret użytkownika alojzy

Musiałem coś przespać - to

Musiałem coś przespać - to ostatniej nocy udało się rozwiązać wszystkie problemy i przekręty w kraju, że już można zająć się telewizorami?
A że to Polska, to muszę zapytać: jakaś inna firma chce wygryźć tą która teraz zbiera kasę za oglądanie tv? A może rżąd znowu przywiózł z telawiwu jakieś zabawne rozkazy do wprowadzenia i lepiej, zeby ludkowie byli zajęci patrzeniem w drugą stronę?

Portret użytkownika ola

To żadna nowość ,o takich

To żadna nowość ,o takich przestrzeniach uczono na medycynie już 50 lat temu,takie same występują w roślinach....a jakby tak pomyśleć to więcej pustki jest w każdym organizmie niż litej struktury, zaczynając od struktury np. atomu,gdzie jest tyle wolnej przestrzeni żę dziw ,że to wszystko funkcjonuje poprawnie.

Portret użytkownika Cassie

Jeśli już by się upierać, że

Jeśli już by się upierać, że coś odkryto, to zdecydowanie to Interstitium nie jest organem tylko układem, jak układ krwionośny, czy nerwowy, dla przykładu...

Ponadto, gdzie jest zdjęcie tego rzekomego "organu"? Ze wskazaniem, co to jest?

I ze wskazaniem : dlaczego dziś lekarz nazywa się lekarzem... 

Portret użytkownika alojzy

Całkiem możliwe.

Całkiem możliwe.
Prawdziwa nauka potrafiąca zastanowić się nad czymś nieznanym (nie mówiąc o przyznaniu się do tego, że się czegoś nie zna), to skończyła się jakieś 30-40 lat temu.
Teraz to bardziej przypomina stado małp wytresowanych do obsługi bardziej skomplikowanych urządzeń, pracujące w pocie czoła (czy co tam mają małpy), aby udowodnić tezę postawioną przez tego sponsora, który dał najwięcej kasy.
W takich warunkach to prędzej da się naukowo uzasadnić wpływ pierdnięcia krowy na topnienie lodowców niż odkryć coś nowego.

Strony

Skomentuj