Odkryto nowy nietypowy krater na Marsie

Kategorie: 

Źródło: NASA/JPL/University of Arizona, Twitter/Peter_Grindrod ‏

Na Marsie odkryto nowy krater uderzeniowy, który nie przypomina żadnego innego znanego dotychczas. Krater został odkryty w kwietniu przez Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) i wyróżnia się ze względu na swój rozmiar oraz niezwykły czarno-niebieski kolor.

Każdego roku Mars jest bombardowany przez ponad 200 asteroid i komet, a niektóre z nich pozostawiają po sobie ciemne smugi lub kratery. Veronica Bray, naukowiec z University of Arizona, powiedziała serwisowi Space.com, że nowoodkryty krater jest jednym z najbardziej imponujących, jakie widziała.

 

W ciągu trzynastu lat obserwacji Marsa przez orbiter MRO zarejestrowano jedynie kilka zdarzeń o podobnej skali. Według szacunków, szerokość krateru wynosi od 15 do 16 metrów i znajduje się w regionie Valles Marineris w pobliżu marsjańskiego równika.

Tak mocne uderzenie musiało zostać spowodowane przez gigantyczny meteoryt. Struktura krateru pokazuje nawet falę uderzeniową. Jest to ciemna strefa w samym środku rozpadliny, gdzie marsjański pył został zdmuchnięty i odsłonił skalistą powierzchnię pod spodem.

 

Dokładny charakter podłoża nie jest dokładnie znany, jednak naukowcy podejrzewają, że poniżej znajduje się prawdopodobnie bazalt. Błękitny kolor, który widać na zdjęciu satelitarnym to przypuszczalnie lód, który znajdował się pod skorupą.

 

Chociaż dokładny moment uderzenia nie jest znany, astronomowie sądzą, że prawdopodobnie został meteoryt zderzył się z Czerwoną Planetą między wrześniem 2016 r. a lutym 2019 r.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Illuminat13

https://www.youtube.com/watch

https://www.youtube.com/watch?v=znc31Aisit0                    

List do Rzymian 1, 26-27

"Dlatego to wydał ich Bóg na pastwę bezecnych namiętności: mianowicie kobiety ich przemieniły pożycie zgodne z naturą na przeciwne naturze. Podobnie też i mężczyźni, porzuciwszy normalne współżycie z kobietą, zapałali nawzajem żądzą ku sobie, mężczyźni z mężczyznami uprawiając bezwstyd i na samych sobie ponosząc zapłatę należną za zboczenie         W Księdze Kapłańskiej tuż obok wskazań dotyczących zoofilii, tj. seksualnego współżycia ze zwierzętami, czytamy: Nie będziesz obcował z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą. To jest obrzydliwość! (…) Tymi wszystkimi rzeczami nie plugawcie się, bo tymi wszystkimi rzeczami plugawiły się narody, które wypędzam przed wami (…) Bo każdy, kto czyni jedną z tych obrzydliwości, wszyscy, którzy je czynią, będą wyłączeni spośród swojego ludu (Kpł 18, 22.24.29).

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Skomentuj