Odkryto nowy izotop uranu, którego okres półtrwania wynosi 40 minut

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Międzynarodowy zespół naukowców zsyntetyzował nowy izotop uranu o nazwie uran-241. To pierwszy nowy izotop uranu bogatego w neutrony od ponad 40 lat. Uran-241 ma 92 protony i 149 neutronów, co jest rzadkością. Uran należy do klasy pierwiastków w układzie okresowym zwanych „aktynowcami”, których liczebność waha się od 89 do 103 protonów. Wszystkie aktynowce są radioaktywne, ale uran jest nazywany jednym z czterech najbardziej radioaktywnych pierwiastków, obok radu, polonu i toru. 

 

Według eksperta Toshitaki Niwase, zespół nie zmierzył jeszcze okresu półtrwania uranu-241, ale teoretycznie szacuje się, że wynosi on około 40 minut. Jest to bardzo krótki okres półtrwania w porównaniu z okresami półtrwania innych pierwiastków. Jednak naukowcom udało się zsyntetyzować uran-241, badając próbkę uranu-238 na jądrach platyny-198 w japońskim akceleratorze RIKEN. 

 

Te dwa izotopy zamieniły neutrony i protony, zjawisko zwane „przeniesieniem wielu nukleonów”. Następnie zespół zmierzył ich masę i czas potrzebny powstałym jądrom na pokonanie określonej odległości. W trakcie eksperymentu otrzymano również 18 nowych izotopów, z których każdy zawierał od 143 do 150 neutronów.

 

Jest mało prawdopodobne, aby nowy izotop uranu miał wiele użytecznych zastosowań praktycznych i naukowych, ponieważ można go syntetyzować w bardzo małych ilościach. Jednak odkrycie to może mieć ogromne znaczenie dla fizyki i ogólnie nauki jądrowej, ponieważ pozwala lepiej zrozumieć właściwości i zachowanie aktynowców, a także syntezę nowych pierwiastków.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

"""""""""""Jest mało

"""""""""""Jest mało prawdopodobne, aby nowy izotop uranu miał wiele użytecznych zastosowań praktycznych i naukowych, ponieważ można go syntetyzować w bardzo małych ilościach""""""""""""" No i to jest MERITUM działania całej współczesnej nauki Lol Niby fajnie jest i dużo szumu na tej drodze do nikąd ! 

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Portret użytkownika Hannto

No nie wiem. Uran i jego

No nie wiem. Uran i jego izotopy zazwyczaj mają zdolność niesienia śmierci na skale masową. Wystarczyłoby zdetonować bombe z 1 kilogramem uranu lub jego izotopem i masz piękne skażenie całej okolicy i wszystkich żyjących tam istot. Choroba popromienna gwarantowana, a ona w odróżnieniu do eksplozji i ognia gwarantuje ci długą i diabelnie bolesną śmierć. No i szanse na przeżycie są zerowe.

Portret użytkownika Hannto

Zasadniczo kobalt nie jest

Zasadniczo kobalt nie jest groźny. W najgorszym wypadku wywoła reakcje alergiczną u osób które są na niego uczulone i to tyle. W końcu jakby nie patrzeć ludzki organizm potrzebuje małej ilości kobaltu do prawidłowego funkcjonowania.

Skomentuj