Odkryto nowy gatunek miniaturowego rekina, który świeci w ciemności

Kategorie: 

Źródło: Mark Doosey | Tulane University

Badacze zidentyfikowali nowy gatunek rekina, który świeci w ciemności. Niewielki drapieżnik, mierzący niespełna 14 centymetrów, został zauważony w obrębie Zatoki Meksykańskiej w 2010 roku. Okaz otrzymał nazwę mollisquama mississippiensis i jest drugim na świecie zbadanym rekinem kieszonkowym.

Rekin został schwytany przez przypadek podczas badań wielorybów w Zatoce Meksykańskiej w 2010 roku, jednak został przebadany dopiero w 2013. Opisem i klasyfikacją gatunku zajął się Mark Grace z NMFS Mississippi Laboratories of NOAA wraz z Michaelem Dooseyem z Tulane University Biodiversity Research.

 

Jak się okazało, niezwykły drapieżnik wydziela świecący w ciemności płyn, którym zwabia swoje potencjalne ofiary. Bioluminescencyjna substancja jest wytwarzana przez niewielkie gruczoły znajdujące się przy skrzelach.

Do tej pory przebadano i sklasyfikowano jedynie dwa gatunki rekinów kieszonkowych. Pierwsze odkrycie miało miejsce w 1984 u wybrzeży Chile. Odkryty rekin otrzymał nazwę mollisquama parini. Oba gatunki wydzielają świetlisty płyn, jednak różnią się miejscem występowania oraz innymi cechami biologicznymi, m. in. rozmiarem.

 

Naukowcu uważają, że może istnieć wiele podobnych gatunków, o których istnieniu obecnie nie wiadomo. Badacze podkreślają jak niewiele wiadomo na temat fauny morskiej i mają nadzieję na kontynuowanie badań w tej sferze.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika еuklidеs

Badacze podkreślają jak

Badacze podkreślają jak niewiele wiadomo na temat fauny morskiej i mają nadzieję na kontynuowanie badań w tej sferze.

Raczej bym się nie nastawiał. Ludzkość ma ważniejsze problemy do rozstrzygnięcia jak np. dążeine do braku płci czy III Wojna Światowa.

Skomentuj