Odkryto nowy deszcz meteorów wywołany przez nieznaną kometę

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Astronomowie odkryli nowy deszcz meteorów spowodowany przez nieznaną nauce długookresową kometę, która przeleciała blisko orbity Ziemi podczas swego ostatniego powrotu w okolice Słońca. 

Nowy deszcz meteorów został zauważony 10 czerwca przez specjalne sieci kamer wypatrujących meteorów. Zaobserwowały go kamery w Nowej Zelandii, Namibii i Chile, czyli na trzech kontynentach. Strumień meteoroidów jest niezwykły, ponieważ jego orbita jest prawie dokładnie prostopadła do płaszczyzny planet o nachyleniu około 30 stopni. 

Deszcz meteorów został nazwany „chi Phoenicids” i został dodany do listy nazw deszczy meteorów prowadzonych przez Międzynarodową Unię Astronomiczną na pozycji 1036. Niestety nie wiadomo nic więcej na temat komety, której szczątki go wywołują. Można się spodziewać, że Ziemia regularnie wpadała w ten obszar przestrzeni gdzie znajdują się pozostałości tego przelotu tylko wcześniej nie wyodrębniono widzianych meteorów jako należące do jednego roju.

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj