Odkryto nowe księżyce Urana i Neptuna

Kategorie: 

Źródło: NASA

W Układzie Słonecznym zaszły odkrywcze zmiany, które bezspornie rozszerzą naszą wiedzę o otaczającej nas przestrzeni kosmicznej. Centrum Minor Planet Międzynarodowej Unii Astronomicznej, wspomagane wysiłkami Carnegie Science, ogłosiło niedawne wykrycie trzech nowych księżyców w pobliżu lodowych gigantów - Urana i Neptuna. Te odkrycia nie tylko zwiększają liczbowo znane nam obiekty księżycowe, ale także poszerzają granice możliwości technologicznych w astronomii.

 

 

Nowo odkryty księżyc Urana, oznaczony tymczasowo jako S/2023 U1, według wstępnych obserwacji jest najmniejszym ze wszystkich jego znanych satelitów. Jego średnica wynosi jedynie 8 kilometrów, a o całym obiegu dookoła planety decydują 680 dni. Następnym etapem w badaniach tego ciała niebieskiego będzie nadanie mu imienia zgodnie z utrwaloną tradycją, polegającej na czerpaniu inspiracji z twórczości Williama Szekspira przy nazewnictwie księżyców Urana.

 

Co więcej, wśród nowych odkryć znajdują się dwa księżyce Neptuna, które zwiększają jego księżycową rodzinę do szesnastu. Pierwszy z nich, jaśniejszy, oznaczony jako S/2002 N5, ma rozmiar około 23 kilometrów i potrzebuje niemal 9 lat na wykonanie pełnego obiegu wokół planety. Drugi, S/2021 N1, jest nieco mniejszy, mając 14 kilometrów długości, a jego orbita wydłużona jest do 27 lat. Podobnie jak w przypadku księżyca Urana, oba satelity Neptuna oczekują na przyznanie stałych nazw, które mają pochodzić z mitologii greckiej, z listy Nereid.

Wykrycie tych słabych obiektów możliwe było dzięki zastosowaniu zaawansowanych technik obróbki obrazu. Scott S. Sheppard, astronom zaangażowany w odkrycia, podkreślił, że dopiero specjalna obróbka pozwoliła na wyodrębnienie obrazów księżyców z naziemnych teleskopów.

 

Aby to osiągnąć, wykonano kilkudziesięciu pięciominutowych ekspozycji podczas kilku kolejnych nocy obserwacyjnych. Następnie zdjęcia te ułożono w stos, uwzględniając błąd przemieszczenia samych planet na tle gwiazd, co ostatecznie pozwoliło na wyraźniejsze dostrzeżenie nowo odkrytych ciał niebieskich.

 

Unikatowość pracy naukowej związana jest nie tylko z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu i technik obserwacyjnych, ale także z charakteru obiektów. Te, jak wspomniano, są najciemniejszymi i najmniejszymi spośród dotychczas odkrytych księżyców w pobliżu Urana i Neptuna, co dodatkowo podkreśla wyjątkowość ich znalezienia.

 

Odkrycie to potwierdza, że nawet najdrobniejsze obiekty w naszym Układzie Słonecznym mogą dostarczyć cennych informacji dotyczących jego formowania się i ewolucji. Ponadto rzuca nowe światło na możliwości technologii obserwacyjnych i metod analizy danych, otwierając nowe ścieżki do dalszych odkryć.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika axell69

Fajnie że  Uran i Neptun 

Fajnie że  Uran i Neptun  mają coś nowego   , bo u nas na ziemi bez zmien      , dlaczego ??    nie odpowiem wam wprost    , zacytuję   kilka słów  z tego  arta   a to co wartościowe  podkreślę   

" (...)a o całym obiegu dookoła planety decydują 680 dni. Następnym etapem w badaniach tego ciała niebieskiego będzie nadanie mu imienia (...) "       
 

Zauważyłem że   naukofce pierd**lą  takie same   farmazony   jak    politycy  przez wyborami 

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika wiktor wektor

Jest tak bo nastąpiła

Jest tak bo nastąpiła znacząca dewaluacja tzw: grona naukowego. Wyobraź sobie że o zdeklasyfikowaniu Plutona do rangi planety karłowatej zadecydowały nie dane naukowe ale walne głosowanie tych osób, które pozostały po odczycie na jakimś plenum naukowym, gdy prawdziwi ludzie nauki już wyszli i pozostało zaledwie 20% uczestników zebrania.

A Planety Uran i Neptun nie mają niczego nowego.. odryto tylko kolejne ich księżyce dotąd nieznane a to znacząca różnica.

Skomentuj