Odkryto nowe księżyce Jowisza

Kategorie: 

Źródło: NASA

Dwa nowe księżyce zostały odnalezione na orbicie Jowisza.  Podnosi to ilość znanych satelitów tej planety do 66. Obecnie odkryte obiekty znane są, jako S/2011 J1 i S/2011 J2. Nowe księżyce zostały po raz pierwszy zidentyfikowane w obrazach uzyskanych z teleskopu Magellan-Baade znajdującym się w obserwatorium Las Campanas w Chile.

 

Za datę odkrycia tych nowych ciał niebieskich uważa się 27 września 2011 roku. Są to jedne z najmniejszych księżyców kiedykolwiek odkrytych w Układzie Słonecznym, każdy mierzy niewiele ponad kilometr szerokości. W przeciwieństwie do czterech dużych księżyców Jowisza, które są widoczne z Ziemi z nawet niewielkich teleskopów podwórkowych, oba nowe księżyce świecą słabo i są bardzo odległe od naszej planety. Na dokończenie orbity potrzebują około 580 i 726 dni.

 

Naukowcy już wcześniej odkryli nowe satelity Jowisza w roku 2010, a astronomowie sądzą, że może być ich więcej, dużo więcej.

 

Źródło: http://news.nationalgeographic.com/news/2012/02/120202-new-moons-jupiter-satellites-swarm-space-science/

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Dj Fazzman

Jowisz ma na tyle dużą

Jowisz ma na tyle dużą grawitację, że bez problemu "chwyta" różne przelatujące skały i asteroidy. Nie raz ta planeta wybawiła nas z opresji, ściągając na siebie lecącą w kierunku Ziemi kometę. Ziemia o znacznie mniejszej grawitacji ma przecież więcej niż jeden księżyc. Oczywiście pozostałe są niewielkimi skłami w porównaniu ze znanym nam wszystkim księżycem.

Portret użytkownika sokol

"W przeciwieństwie do

"W przeciwieństwie do czterech dużych księżyców Jowisza, które są widoczne z Ziemi z nawet niewielkich teleskopów podwórkowych, oba nowe księżyce świecą słabo i są bardzo odległe od naszej planety" czyli te nowo odkryte są dalej od nas niż Galileuszowe?

Portret użytkownika Wuzetka

Albo po prostu zwykłe

Albo po prostu zwykłe księżyce. Nie rozumiem, czemu niektórzy w dosłownie każdym odkryciu widzą wielkie zło, koniec świata albo statki kosmitów. Wszechświat pełen jest kamieni, gruzu, meteortytów, nieodkrytych księżyców. Weź na luz panie "Taki Jeden", bo za chwilę będziesz darł się na ulicy, że wszyscy to kosmici i cię w psychiatryku jakimś zamkną jak nic.

Portret użytkownika Ababab

Popieram Cie w 100%

Popieram Cie w 100% ,,Wuzetka''. Bardzo podoba mi sie ta strona (zmiany na ziemi), bo mozna dowiedziec sie duzo ciekawych informacji ktorych nie ma w informacjach publicznych, zarowno od administratora strony jak i uzytkownikow, ktorzy dodaja ciekawe linki i pisza z sensem. Niestety znajda sie i tacy, ktorzy we wszystkim widza koniec swiata, ufo, wojny swiatowe itp. Ludzie jak sami nie wiecie co piszecie to nie udzielajcie sie publicznie...

Skomentuj