Odkryto nowe gatunki Tyranosaurusa Rexa: Imperatora i Królową

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ogromny kolos i drapieżna bestia, z komicznie małymi łapami, a więc słynny Tyrannosaurus Rex, jest jednym z najbardziej charakterystycznych drapieżników. Wygląda jednak na to, że wciąż może nas zaskoczyć. Paleontolodzy, dokładnie przeanalizowali różnice między dostępnymi szkieletami tego zwierzęcia, a wyniki ujawniły coś zaskakującego. Odkryto dwa nowe gatunki tego słynnego dinozaura.

 

Wszystkie dorosłe osobniki znalezione na równinach Kanady i południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych, należą do tego samego gatunku: T. rex. Od pewnego czasu, naukowcy rozpoznają jednak różnice w morfologii poszczególnych okazów. W szczególności, mowa tu o kości udowej, a także okazach z jednym lub dwoma drobnymi siekaczami na przedniej stronie szczęki.

 

Różnice wynikają głównie z dymorfizmu płciowego, a fakt, że samce i samice tego samego gatunku wyglądają inaczej nie jest niczym dziwnym. Inne wyjaśnienia tych różnic, obejmują jednak fakt, że wiele okazów znajduje się na różnych etapach rozwoju genetycznego. Stąd też, wzięła się kontrowersyjna teoria, jakoby dostrzeżone różnice, sugerowały odkrycie odrębnych gatunków w obrębie rodzaju Tyrannosaurus.

Paleontolodzy wykonali anatomiczne pomiary kości i szczątków zębów z 38 okazów Tyrannosaurusa rexa. Ogólnie rzecz biorąc, silne kości udowe przewyższały liczebnie smukłe kości udowe w stosunku 2:1, co sugeruje, że nie są związane z dymorfizmem płciowym. 29 okazów tyranozaurów objętych badaniem znaleziono w oddzielnych warstwach geologicznych w formacjach górnego mastrychtu Sri Lanki w Ameryce Północnej (przypuszczalnie około 67,5 do 66 milionów lat temu).

 

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Evolutionary Biology. Jego wyniki silnie sugerują, że z biegiem czasu tyranozaur ewoluował w odrębne fizjologicznie osobniki. Naukowcy opisali trzy „morfotypy”, które można przypisać do rodzaju Tyrannosaurus. Na ich podstawie zespół zidentyfikował dwa nowe potencjalne gatunki. 

  • T. imperator – osobnik znalezione w dolnej i środkowej warstwie osadów z mocniejszymi kośćmi udowymi i dwoma zwyczajnymi siekaczami.
  • T. regina (królowa) - związana jest z osadami górnymi i prawdopodobnie środkowymi; miały one mniejsze, bardziej zgrabne kości udowe i pojedynczy siekacz.

W górnej i środkowej warstwie osadów zidentyfikowano znanego już T. rexa. Autorzy ostrzegają, że różnice nie są definitywnymi cechami nowych gatunków i nie mogą całkowicie wykluczyć możliwości nietypowego dymorfizmu płciowego lub innych wyjaśnień. Liczba analizowanych okazów była dość niewielka, co mogło doprowadzić badaczy do pochopnych wniosków. Zespół jest jednak przekonany, że związek między fizycznymi zmianami osobników a ich lokalizacją w zapisie geologicznym, rzeczywiście wskazuje na istnienie dwóch nieznanych wcześniej gatunków tyranozaurów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Wodzu

Już chyba wiem jak działa

Już chyba wiem jak działa szczep na Korę mózgową ! podobnie jak rozkaz , od imperatora wykonać rozkaz 66 :)
Na pytanie do kumpla co sądzi o epidemii covid -19 na Ukrainie ? cisza a jak zapytałem o Protesty w Kanadzie ? to powiedział że trzeba by ich zamknąć w Obozach !!!

Portret użytkownika Set

Teraz wiesz, po co wszystkich

Teraz wiesz, po co wszystkich zakeczupowali. Aby się namiętniej napierdalali jak już rozkręcą wojnę. Niektóre keczupy już w nocy na majtkach się zrywają na Ural na piechotę po głowę Putina z ogniem w oczach. To samo chyba zrobili Ukraincom, es esy dali im chyba narkotyki,by zaczeli napierdalać Polaków. Ludzie z Europy nie są z natury zdolni robić takie rzeczy. To coś musialo byc, jakieś narkotyki.

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Portret użytkownika Set

Jezus cały czas tylko nawijał

Jezus cały czas tylko nawijał o narządach rodnych kobiety

Jestem życiem - tam gdzie się rozwija płód

jestem alfa i omega - wagina. Początek to stosunek zapłodnienie, koniec to poród.

Jezus jest procesem narodzin nowego życia.

aby go doświadczyć musisz narodzić się drugi raz, czyli być ponownie w łonie matki

krzyż Ankh symbolizował kobiece genitalia otwarte, Jezus wybrał tę formę śmierci, prowokując Żydów i faryzeuszy by go zajebali, aby chrzescijanie go kojarzyli właśnie z Ankh.

Rozmnożył ryby, bo chrzescijanie nie chcieli mieć dzieci, opierali się płomienności i by wygineli z tego powodu. To jest podprogowy przekaz.

Wielu przechodzi przez wąską bramę i tam jest życie - ponownie nawiązanie do stosunku płciowego z kobietą.

Dziwne, że oświecony, a nic nie kuma.

Portret użytkownika Q

Głodnemu chleb na myśli ..

Głodnemu chleb na myśli .. Aby umieć przyswoić czyli zrozumieć coś ponad zwykłe ludzkie rozumowanie trzeba się najpierw oczyścić z przyziemnych pragnień. "Nieczystym być" - to znaczy podlegać huci i niskim instynktom , które uniemożliwiają zrozumienie wyższych / znaczniejszych pojęć. Dlatego nic nie zrozumiałeś i wszystko Ci się kojarzy z seksem. 

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Portret użytkownika Set

i gdzie był twój Bóg? Ze

i gdzie był twój Bóg? Ze strachu go szanujesz. Każda sprawiedliwa i czująca istota, gdyby miała tego stwórcę w garści, zmiażdżyłaby go w jednej dłoni, a w drugiej jego cweli, którzy robią tutaj bałagan. Wszyscy się tam czegoś boją, to co jest na Ziemi im służy!

Strony

Skomentuj