Odkryto nową superziemię w pobliżu Układu Słonecznego

Kategorie: 

Planeta Proxima b – źródło: ESO/M. Kornmesser

Międzynarodowy zespół astronomów powiadomił o możliwym odkryciu nowej egzoplanety w pobliskim systemie gwiezdnym Proxima Centauri. Z przeprowadzonych badań wynika, że mamy do czynienia z tzw. superziemią. Zdaniem naukowców, odkryta planeta mogłaby stać się celem przyszłej międzygwiezdnej misji kosmicznej.

 

W 2016 roku, w okolicach gwiazdy Proxima Centauri, która znajduje się zaledwie 4,24 lat świetlnych od Ziemi, odkryto pierwszą planetę. Nadano jej nazwę Proxima b. Już wtedy spekulowano nad misją kosmiczną, która mogłaby zostać zorganizowana w nadchodzących dekadach. Jednak najnowsze odkrycie zwiększyło zainteresowanie pobliskim systemem gwiezdnym.

 

Z dotychczasowych obserwacji wiemy, że planeta Proxima c jest o połowę mniejsza od Neptuna, a jej orbita jest około 1,5 razy większa od Ziemi. Temperatura odkrytej planety wynosi -200 stopni Celsjusza i możliwe, że nie posiada atmosfery. Naukowcy ostrożnie mówią o możliwym odkryciu superziemi, jednak aby to potwierdzić, potrzebne są dalsze badania.

Źródło: Lorenzo Santinelli, CC BY-SA

Wieloletnie analizy tego systemu gwiezdnego wykazały, że planety o konkretnych wielkościach i masach raczej nie powinny występować na pewnych odległościach od gwiazdy Proxima Centauri. Natomiast obecność superziemi jest możliwa, choć jej istnienie kwestionuje współczesne modele powstawania i ewolucji superziem.

 

Naukowcy stojący za projektem Breakthrough Initiative twierdzą, że w nadchodzących dekadach możliwe będzie wysłanie bezzałogowej mikrosondy kosmicznej na misję badawczą do systemu gwiezdnego Proxima Centauri. Miniaturowy statek kosmiczny rozpędzony do prędkości 20% prędkości światła mógłby zbadać tamtejsze planety.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Franz Lem

Witam artykół dość ciekawy

Witam artykół dość ciekawy ale wydaje mi się że jest pisany pod przeciętnego czytelnika ale nia mam pretensji do autora lecz piję do naukowców gdyż wydając kolosalne pieniądze z podatników powini więcej dawać prawdziwych info.multiuniversum tętni życiem i nich ni wciskają kitu bo jest to już obleśne i tego nie da się słuchać czy nawet czytać. pozdrawiam wszystkich i więcej prawdziwych informacji.

 

Skomentuj