Odkryto nową planetę, która potencjalnie nadaje się do zamieszkania

Kategorie: 

Źródło: NASA/Ames/JPL-Caltech

Międzynarodowy zespół astronomów odkrył w pobliskim układzie gwiezdnym trzy nowe planety skaliste. Wśród nich jest egzoplaneta, na której mogą panować odpowiednie warunki dla rozwoju i przetrwania życia bakteryjnego.

 

Trzy nowe planety orbitują wokół czerwonego karła Gliese 1061, który znajduje się zaledwie 17 lat świetlnych od Słońca. Jest to 20. gwiazda, najbliższa Układowi Słonecznemu. Naukowcy odkryli w tym systemie trzy planety, które nazwano: Gliese 1016 b, Gliese 1016 c oraz Gliese 1016 d.

 

Wszystkie egzoplanety są skaliste i przypominają Ziemię pod względem wielkości. Jednak astronomowie zwrócili uwagę, że Gliese 1016 d, która jest położona najdalej od swojej gwiazdy macierzystej, znajduje się w tzw. strefie zamieszkania. Na jej powierzchni powinny panować temperatury umożliwiające przejście wody w stan ciekły.

Niestety, Gliese 1061 jest czerwonym karłem, a gwiazdy tego typu są często niespokojne i mogą emitować rozbłyski zabójczego promieniowania ultrafioletowego i rentgenowskiego. Obecność czerwonego karła zmniejsza szanse na istnienie życia na planecie Gliese 1016 d.

 

Badania planet pozasłonecznych to element poszukiwania życia poza Układem Słonecznym. Same obserwacje niewiele pomogą, lecz w dalekiej przyszłości, gdy technika pójdzie do przodu, będziemy mogli zorganizować pierwszą misję kosmiczną, która zbada planetę krążącą wokół gwiazdy innej niż Słońce.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Demostenes

Ten Dom zniszczony przez

Ten Dom zniszczony przez pożądania podczas króciutkiego życia domowników. Dom który bardzo podziwiamy nie dał rady wytrzymać zła jakie przyszło na Niego. Okazaliśmy się krótkowzroczni, bez wyobraźni, bez planu. Cieszący się z mądrości racjonalnej, doświadczalnej, przez którą to mądrość oderwali się od Prawdziwego Domu. I te wszystkie mądre rzeczy które wytworzyli, uwięziły ich w zniszczonym Domu.

Dom potrafi przetrwać zniszczenie, On ma czas. Oni tego czasu nie mają, i przez to stają się pożądliwi, źli, chcą dużo, szybko. Racjonalna anarchia to koniec wszystkiego co osiągnęli.

Portret użytkownika Kwazar

Nawet gdyby udowodniono

Nawet gdyby udowodniono bezspornie istnienie miliona ziemskich planet,tymczasem są one jak najbardziej poza naszym zasięgiem.Skupmy się lepiej nad tym, co nas ludzkości w poślady uwiera na Ziemi i zmieńmy to na lepsze.Wkrótce będzie z nami bardzo krucho a i tak nadal nigdzie nie polecimy ! 

Portret użytkownika Posejdon36

Co to znaczy potencjalnie ,

Co to znaczy potencjalnie , przecież oni nawet nie wiedzą jeszcze czy się nadaje , tam musi być woda i powietrze temperatura odpowiednia , nie lepiej powiedzieć napisać że prawdopodobnie ale jeszcze nic nie wiadomo ale może .

Skomentuj