Odkryto nową kometę z dwoma warkoczami

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Niedawno odkryta kometa o nazwie Machholz-Fujikawa-Iwamoto (C/2018 V1) posiada dwa warkocze, co udowodniły  niesamowite zdjęcia autorstwa znanego tropiciela komet, astronoma amatora, Michaela Jaegera.

Źródło: Michael Jaeger

Naukowcy wyjaśniają, że ogrzane słońcem jądro komety wyrzuca w przestrzeń kosmiczną mieszaninę pyłu i gazu. Po krótkim czasie ta mieszanina rozdziela się na dwa wyraźne ogony. Pierwszy jest gazowym "warkoczem jonowym", wypychanym za pomocą wiatru słonecznego, natomiast drugi jest bardziej wytrzymały na ciśnienie i wyrównuje się mniej więcej z orbitą komety.

 

Kometa C/2018 V1 prawdopodobnie po raz pierwszy zawitała na obszar wewnętrznego układu słonecznego. Poniższy film obrazuje godzinny ruch komety:

Najbliższe podejście komety do Słońca będzie miało miejsce 3 i 4 grudnia, natomiast najbliżej Ziemi znajdzie się 27 listopada. Astronomowie mogą na własne oczy zobaczyć dwa wspaniałe, świecące warkocze kometarne przed świtem w gwiazdozbiorze Panny.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika Exart

Kompletnie nie masz pojęcia o

Kompletnie nie masz pojęcia o czym piszesz. Chyba że, zaraz, ten pierwszy warkocz, oficjalnie "pyłowy", to jakiś twór pod lustrem nieba, a ten drugi, zakrzywiony, oficjalnie gazowy, to u Ciebie właśnie odbicie, krzywe jak samo niebo? Słuchaj, zamiast trzepać te dyrdymały zainteresuj się może tematem, poobserwuj, porób zdjęcia, jak nie, proponuję byś zamilkła. Pozdrowionka.

Portret użytkownika mamy w orbicie palnete wojenna lewan tzw nasz ksiezyc

warkocze sa radioaktywne, nie

warkocze sa radioaktywne, nie gazowopylowe, radioaktywne poazary w chicago i sasiednich stanach byly spowodowane wlasnie zachaczeniem warkoczem radiacyjnym, a pozary radiacyjne jak np w fukushimie sa niemozliwe do ugaszenia, dlatego splonelo cale miasto

Skomentuj