Odkryto nową kometę C/2022 E2 (ATLAS)

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy poinformowali o odkryciu obiektu, który został wykryty na zdjęciach wykonanych 7 marca w Chile, podczas programu wyszukiwania Asteroid Terrestrial-Impact Last Alert System (ATLAS). 

Następnie, po opublikowaniu na stronie internetowej PCCP Minor Planet Center, kometa została potwierdzona przez astronomów i oznaczono ją jako C/2022 E2 (ATLAS).

 

Dodanie 25 niefiltrowanych ekspozycji po 120 sekund każda, wykonanych zdalnie 1022 marca 10,3 z X02 (Telescope Live, Chile) przez astrograf 0,61 m f/6,5 + CCD pokazuje, że obiekt ten jest kometą o zwartej komie o średnicy około 7" sekund kątowych.

Kometa ta może osiągnąć całkowitą jasność ~13 magnitudo, co stanie się pod koniec 2024 roku. 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Karwoj

Koleszko, nic się nie znasz

Koleszko, nic się nie znasz go po co gadasz ? Nie wiesz jak działa smartfon, może nam tutaj wytłumacz dlaczego tutaj naukowcy z NASA też nas oszukali ? Czy tak naprawdę smartfony działają na świadomości użytkownika a nie na tranzystorach ?

Skomentuj