Odkryto nową asteroidę trojańską Saturna - 2019 UO 14 rzuca nowe światło na Układ Słoneczny
Image
Międzynarodowa grupa astronomów i astrofizyków dokonała niezwykłego odkrycia - udowodnili, że asteroidę 2019 UO 14, wcześniej zaobserwowaną w pobliżu Saturna, należy sklasyfikować jako asteroidę trojańską tej planety. Badanie opublikowane na serwerze preprint arXiv rzuca nowe światło na skomplikowaną dynamikę Układu Słonecznego.
Asteroidę 2019 UO 14 po raz pierwszy zaobserwowano w 2019 roku, jednak do niedawna naukowcom nie udało się jej dokładnie sklasyfikować. Uzyskane wcześniej zdjęcia nie pozwoliły na dokładne określenie jej położenia ani obliczenie orbity. Dopiero w ramach nowego badania naukowcom udało się znaleźć dane na temat tej asteroidy w archiwalnych przeglądach nieba za okres od 2015 do 2024 roku. Okazało się, że obiekt ten został zauważony aż cztery lata przed tym, jak naukowcy po raz pierwszy bezpośrednio go zaobserwowali za pomocą teleskopów.
Przeanalizowane dane okazały się wystarczające do zidentyfikowania obiektu - autorzy artykułu piszą, że 2019 UO 14 to asteroida trojańska Saturna. Trojany to asteroidy, które poruszają się mniej więcej po tej samej drodze wokół Słońca, co pobliska planeta. W tym przypadku taką planetą okazał się Saturn. Naukowcy ustalili, że 2019 UO 14 potrzebuje około 30 lat na pełne okrążenie i znajduje się około 60 stopni przed Saturnem.
Image
"Podobnie jak większość innych planetoid trojańskich, 2019 UO 14 ma niestabilną orbitę" - piszą naukowcy. "Na jej orbitę wpływa nie tylko grawitacja Saturna, ale także Jowisza". Zauważają, że badany obiekt nie zawsze był i nie zawsze będzie asteroidą trojańską. Ich zdaniem asteroida stała się Trojanką około 2 tysięcy lat temu i taki status pozostanie dla niej przez następne tysiąclecie.
Odkrycie nowej asteroidy trojańskiej Saturna jest niezwykle istotne dla naszego zrozumienia Układu Słonecznego. Dotychczas znane były głównie trojany Jowisza, a obiekty krążące wokół innych planet były rzadkością. Teraz wiemy, że również Saturn posiada swoje własne trojany, co rzuca nowe światło na dynamikę i ewolucję całego Układu Słonecznego.
Badanie to pokazuje również, jak ważne jest wykorzystywanie archiwalnych danych obserwacyjnych. Dzięki nim naukowcy mogli prześledzić historię obiektu i określić jego status jako asteroidy trojańskiej, mimo że bezpośrednie obserwacje miały miejsce dopiero w 2019 roku. To cenny przykład na to, jak współczesna astronomia coraz częściej sięga do "skarbów" ukrytych w archiwach danych obserwacyjnych, by odkrywać nowe tajemnice Kosmosu.
- Dodaj komentarz
- 308 odsłon