Odkryto największy meteoryt we Francji, ważący niemal pół tony

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

W l’Aube na północnym wschodzie Francji znajduje się duża „kopalnia meteorytu”, z której wydobyto już ponad 6 ton pozaziemskich skał, co odpowiada 123 punktom uderzenia rozmieszczonym na elipsie o długości 1100 metrów i szerokości 900 metrów.

 

Obiekt wydobyto z ziemi 03 października br., gdzie spoczywał od co najmniej 55 tys. lat. Jest to największy fragment meteorytu Saint-Aubin, którego pierwszy fragment został odnaleziony w 1968 roku.

„Głównym elementem tego upadku meteorytu jest „potwór o wadze 477 kg”” - mówi Emmanuel Dransart z Towarzystwa Astronomicznego Francji (SAF).

Nowe gruzowisko meteorytów odkryto podczas wykopalisk, które miały miejsce między marcem a październikiem 2018 r. Wykopane elementy zostały dodane do już znanych fragmentów. Całkowita masa meteorytu wynosi około 7 ton.

 

To sprawia, że jest to największy meteoryt we Francji, przewyższający poprzedni rekord, należący do meteorytu z Le Mont-Dieu, którego największy fragment waży 435 kg, a jego łączna masa 1,1 tony. Ten znaleziony obecnie to oktahedryt, czyli żelazny meteoryt, zawierający również 11% niklu, ślady kobaltu (0,7%) i fosforu (0,1%).

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Skomentuj