Kategorie:
Japońscy astronomowie twierdzą, że rozwiązali tajemnicę ogromnych zagłębień na Ganimedesie, odkrytych przez misję kosmiczną Voyager 1. Uważają oni, że jest to największy znany krater uderzeniowy w Układzie Słonecznym.
Struktura ta składa się z zagłębień rozmieszczonych prawie koncentrycznie na powierzchni Ganimedesa - księżyca Jowisza. Dzięki zdjęciom uzyskanym z sond Voyager 1, Voyager 2 i Galileo, japońscy naukowcy z Uniwersytetu w Kobe przyjęli założenie, że ta struktura jest w rzeczywistości kraterem uderzeniowym. Jeśli tak, to jest to największy taki krater zidentyfikowany w Układzie Słonecznym.
Oprócz zdjęć naukowcy przeprowadzili również złożone symulacje na superkomputerze w Japońskim Narodowym Obserwatorium Astronomicznym. Uzyskane dane sugerują, że najprawdopodobniej Ganimedes zderzył się z ogromną asteroidą o średnicy 150 kilometrów, która wleciała w niego z prędkością 20 kilometrów na sekundę. Oznacza to, że ta koncentryczna struktura jest w rzeczywistości pozostałością gigantycznego krateru.
Naukowcy będą mieli bardziej szczegółowe dane, które mogą potwierdzić tę teorię, gdy sonda JUICE Europejskiej Agencji Kosmicznej dotrze do tego tajemniczego księżyca w 2029 roku. Jej start, jeśli odbędzie się zgodnie z planem, ma nastąpić w 2022 roku.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Skomentuj