Odkryto największą w historii grupę samotnych planet

Kategorie: 

Źródło: ESO/M. Kornmesser

Astronomowie odkryli co najmniej 70 nowych samotnych planet w Drodze Mlecznej. Jest to największa jak dotąd grupa planet niezwiązanych z żadną gwiazdą,  jaką odkryto do tej pory.

 

Samotne planety to obiekty o masach porównywalnych z masami planet w Układzie Słonecznym, które nie krążą wokół żadnej gwiazdy i samodzielnie przemierzają kosmos. Do tej pory nie poznaliśmy wielu takich obiektów, ale teraz astronomowie dokonali ważnego odkrycia w tym temacie.

 

Samotne planety są wręcz niemożliwe do sfotografowania, ponieważ są daleko od jakichkolwiek gwiazd, a zatem nie są podświetlone przez żadne obiekty. Jednak zespół badawczy z francuskiego Laboratoire d’Astrophysique de Bordeaux i austriackiego University of Vienna wykorzystał fakt, że planety nawet kilka milionów lat po powstaniu wciąż są na tyle gorące, że emitują pewne światło. Astronomowie użyli zatem danych pozyskanych na przestrzeni ostatnich 20 lat z licznych teleskopów naziemnych i kosmicznych.

Położenie nowo odkrytych samotnych planet - źródło: ESO/N. Risinger (skysurvey.org)

Pomiar niewielkich ruchów, kolorów i jasności dziesiątek milionów źródeł światła na dużym obszarze nieba pozwolił zidentyfikować nawet najciemniejsze samotne planety. Podczas tego badania odkryto łącznie co najmniej 70 takich egzoplanet.

 

Naukowcy twierdzą, że najnowsze odkrycie może dostarczyć cennych wskazówek na temat powstawania samotnych planet. Badacze zamierzają wykorzystać tę technikę do wykrywania kolejnych takich obiektów w kosmosie.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Trubuna Ludu

Rozumiem że za pomocą

Rozumiem że za pomocą teleskopów czy to radiowych czy optycznych naukowcy otrzymują obrazek z mnóstwem kolorowych kropek i na podstawie takiego obrazka oni wymyślaja co to może być. Wyobraźnia naukowa jest niezmierzona, a może oni są aż tak inteligentni, dla "nauki" i grubej forsy wszystko jest możliwe.

Portret użytkownika Quark

NIC NIE ROZUMIESZ.  To co tam

NIC NIE ROZUMIESZ.  To co tam widzisz to obraz po obróbce komputerowej czyli graficzna interpretacja pozyskanych danych tak by przypominała realny obraz , który da się "podziwiać". 

Tu masz przykład takiej obróbki , w małym okienku to co zaobserwowano a "tło" to jest wynik graficznej obróbki.

Portret użytkownika Rola

Nikt i nic nie wydostało się

Nikt i nic nie wydostało się z Ziemi. Nie ma przestrzeni bo kosmos nieistnieje. Tylko Jezus Chrystus wstąpił do nieba i siedzi w Majestecie Swojego Ojca, który  jego Tron jest blisko nas na wysokościach. Wierzycie w baśnie od Ojca kłamstwa w kosmos, galaktyki i inne czarne dziury w głowie. 

Skomentuj