Odkryto najsilniejsze pole magnetyczne we wszechświecie

Kategorie: 

Źródło: NASA

Naukowcy z Instytutu Fizyki Wysokich Energii Chińskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytetu w Tybindze w Niemczech odkryli najsilniejsze pole magnetyczne we wszechświecie w rentgenowskiej podwójnej gwieździe neutronowej Swift J0243.6+6124. Wyniki badań opublikowano w The Astrophysical Journal Letters.

Ultraluminous X-ray (ULX) to jasne źródła promieniowania rentgenowskiego o pozornej jasności większej niż 10 do 39 potęgi erg na sekundę. Astronomowie wykrywają pulsacje promieniowania rentgenowskiego z takich źródeł, co wskazuje, że obiekty te akreują gwiazdy neutronowe o silnych polach magnetycznych. Siłę tego ostatniego można wiarygodnie zmierzyć za pomocą funkcji cyklotronowego rozpraszania rezonansowego (CRSF), zjawiska, które występuje, gdy fotony promieniowania rentgenowskiego są rozpraszane przez elektrony plazmy w obecności pola magnetycznego.

 

Obserwacje zostały wykonane przy użyciu chińskiego orbitalnego obserwatorium rentgenowskiego HXMT (Hard X-ray Modulation Telescope). Naukowcy odkryli największą dotychczas energię CRSF, wynoszącą 146 kiloelektronowoltów (keV), podczas wybuchu pierwszego galaktycznego źródła pulsujących ultrajasnych promieni rentgenowskich, Swift J0243.6+6124, w 2017 roku. Energia ta odpowiada powierzchniowemu polu magnetycznemu o wartości 1,6 miliarda Tesli.

 

Rentgenowski układ podwójny składa się z gwiazdy neutronowej i gwiazdy towarzyszącej. Pod silną grawitacją gwiazdy neutronowej gaz towarzyszący opada na gwiazdę neutronową, tworząc dysk akrecyjny. Plazma w dysku akrecyjnym opada wzdłuż linii magnetycznych na powierzchnię gwiazdy neutronowej, uwalniając silne promieniowanie rentgenowskie. Wraz z obrotem gwiazdy neutronowej takie wyrzuty prowadzą do okresowych impulsów rentgenowskich. Nadświetlne pulsary rentgenowskie to klasa obiektów, których jasność promieniowania rentgenowskiego jest znacznie wyższa niż w przypadku kanonicznych pulsarów akreujących promieniowanie rentgenowskie.

 

W 2020 r. zespół Insight-HXMT poinformował o wykryciu linii absorpcji cyklotronowej o energii 90 keV z gwiazdy neutronowej w układzie podwójnym rentgenowskim GRO J1008-57, odpowiadającym powierzchniowemu polu magnetycznemu o wartości 1 miliarda Tesli. Później odkryto gwiazdę neutronową o maksymalnej energii rozpraszania cyklotronu wynoszącej około 100 keV. Nowe odkrycie pobiło ten rekord.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Ale tylko spokojnie.Nie ma

Ale tylko spokojnie.Nie ma się co ponosić wyobraźni.Kosmos pokazuje, że i przy minimalnym polu magnetycznym też wszystko działa OK ! DUŻE MAŁE ? Z tymopojęciami coś tu nie gra :)  Co mówi mrówka widząć słonia ? Co człowiek powie o słoniu widząc słonia ? A co śłońce myśli o Śłoniu oświetlając jego du..skórę ? 

Portret użytkownika heniek

I Ty niby w Boga wierzysz ?

I Ty niby w Boga wierzysz ?
W środku wszechświata jest ziemia
Dalej są sfery niebieskie królestwo Boga i aniołów. To wszystko co widzimy to Bóg nam daje jako test wiary. Ci którzy dopatrują się tam ufo komety planety to heretycy.
Kiedy ja będę się pławił w ciepłym blasku Ojca Niebieskiego Ty liberał zaprzany heretyk będziesz się smarzył po Wieczność w ogniu piekielnym. Heretycy pójdą do piekła.

Portret użytkownika ENFORCER

NIESTETY NIC Z TEGO NIE

NIESTETY NIC Z TEGO NIE BĘDZIE

BO PIEKŁO ZOSTAŁO ZNISZCZONE

ANTYMATERIĄ W 2013  ROKU I

WŁAŚNIE WTEDY BANDA TYCH CWELUCHÓW

NA CZELE Z ICH SZEFEM NAKRYŁA SIĘ

NOGAMI NA AMEN.A TY BOGA DO TEGO NIE MIESZAJ

BO NIE MASZ Z  NIM NIC WSPÓLNEGO NO

CHYBA ŻE CHODZI CI O  żydowskiego jahwe/szatana ALE

JEGO JUŻ NIE MA I NIE BĘDZIE NA SZCZĘŚCIE!!!

Portret użytkownika emel

Medium wrote:  interesuje

Medium wrote:
 interesuje mnie lokalizacja obiektu.
Nazwa obiektu zawiera w sobie lokalizację na sferze niebieskiej. Tutaj dokładna specyfikacja, w jaki sposób powstają te nazwy: http://cdsweb.u-strasbg.fr/Dic/iau-spec.html

Jeśli chcesz znac odległość, zajrzyj do publikacji poświęconych temu pulsarowi (a nie lepszym lub gorszym popularnonaukowym artykułom w prasie). Z pewnością znajdziesz tam oszacowanie dystansu.

Skomentuj