Odkryto najjaśniejszy kwazar we wczesnym Wszechświecie

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy powiadomili o odkryciu najjaśniejszego kwazara z wczesnego Wszechświata. Dokonano tego z pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a i efektu soczewkowania grawitacyjnego. Ten unikalny obiekt kosmiczny daje nam wgląd w narodziny galaktyk, gdy Wszechświat miał około miliard lat.

 

Kwazary to ekstremalnie jasne jądra aktywnych galaktyk. Potężny blask kwazara tworzy supermasywna czarna dziura, która otoczona jest dyskiem akrecyjnym. Gaz opadający na czarną dziurę uwalnia ogromne ilości energii, którą my możemy zobaczyć na wszystkich długościach fal elektromagnetycznych.

 

Kwazar J043947.08+163415.7, który właśnie został odkryty, emituje aż 600 bilionów razy więcej światła niż Słońce, a zasilająca go czarna dziura ma masę kilkuset milionów mas naszej gwiazdy.

Źródło: NASA, ESA, X. Fan (University of Arizona)

Naukowcy odkryli superjasny kwazar, stosując efekt soczewkowania grawitacyjnego, wywołanego przez galaktykę, która znajduje się między Ziemią a kwazarem. Światło emitowane przez kwazar zostało zaburzone, przez co odległy obiekt wygląda tak, jakby był 3 razy większy i 50 razy jaśniejszy.

Z przeprowadzonej analizy danych, pozyskanych przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a wynika, że supermasywna czarna dziura bardzo intensywnie akreuje materię, a kwazar „produkuje” do 10 tysięcy gwiazd rocznie. Kwazary tego typu istniały w erze rejonizacji we wczesnym Wszechświecie, gdy promieniowanie pochodzące od młodych galaktyk i kwazarów ponownie podgrzało wodór, który ostygł zaledwie 400 tysięcy lat po Wielkim Wybuchu. Wciąż nie wiadomo, które obiekty kosmiczne zainicjowały ten proces, ale nowo odkryty kwazar być może pozwoli rozwiązać tę tajemnicę.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Wiedźmin-Dermatolog

Eeee tam. Tu jest kilka

Eeee tam. Tu jest kilka zaskakujących informacji :

https://www.youtube.com/watch?v=gZVmiI67Ha0

Polecam oglądać z napisami, bo niewyraźnie mówi. Ale ciekawie. Np jak promień lasera potrafi zmienić kod DNA i powstaje zupełnie nowy organizm ze starego DNA. Albo, że mamy koniec cyklu 25920 lat i wchodzimy w tę samą strefę promieniowania jakiejś Wielkiej Gwiazdy, co tyle właśnie lat temu. A jest to ROK galaktyczny. To promieniowanie ma zmieniać nasze DNA i wpływać znacząco na "oświecenie" ludzi. Wzniesienie i selekcja. Kto idzie dalej, bo już się nado, a kto dalej pobiera nauki na Ziemi co dobre, a co złe.

Portret użytkownika baca

dzieki kosmicznemu Heblowi

dzieki kosmicznemu Heblowi

odkryto galaktykę której już dawno nie ma,

a kiedy była, była mętnym pixelem.

To ważne odkrycie, kiedy się uświadomi że za tę samą kasę mogli do końca wszechświata obszywać trzy razy dziennie głowę Trampka u najlepszych kuśnierzy świata...

 

 

 

Strony

Skomentuj