Odkryto najdalsze źródło wody w kosmosie

Kategorie: 

NASA

Woda naprawdę jest wszędzie. Dwie grupy uczonych, pod kierunkiem naukowców z California Institute of Technology, odkryły najdalszy i największy we wszechświecie zbiornik wody. Oddalony o prawie 50 miliardów bilionów kilometrów kwazar jest jednym z najjaśniejszych i najpotężniejszych obiektów we wszechświecie. Naukowcy odkryli w nim parę wodną, której jest 140 bilionów razy więcej niż we wszystkich oceanach na świecie i jest 100 tysięcy masywniejsza niż słońce - donosi sciencedaily.com

<--break->

 

Kwazar jest oddalony od Ziemi o 12 miliardów lat świetlnych, powstał kiedy wszechś wiat miał zaledwie 1,6 miliardów lat. – Środowisko wokół kwazaru jest unikalne, produkuje wielką ilość wody – mówi Matt Bradfort, naukowiec z NASA. – To kolejny dowód, że woda jest wszechobecna we wszechświecie – dodaje Bradford.

 

Energię kwazar pobiera z wielkiej czarnej dziury, która stale konsumuje otaczający ją dysk gazu i pyłu. Kwazar wydziela ogromne ilości energii. Sama czarna dziura, która zasila kwazar, jest 20 miliardów razy masywniejsza niż słońce i produkuje energię równą tysiącu bilionów słońc.

 

Naukowcy spodziewali się znaleźć parę wodną nawet w najstarszych częściach wszechświata, ale zaskoczyła ich ilość wody. Jest jej ponad 4000 razy więcej niż w całej Drodze Mlecznej.

 

Para wodna jest jednak tylko jednym z rodzajów gazu otaczającego kwazar. Pomiary wykonane przez naukowców dowodzą, że gazu w obrębie czarnej dziury jest tak dużo, że wystarczy aby powiększyła się aż sześciokrotnie.

(Kle)

 

 

Dwie niezależne grupy astronomów odkryły największy i zarazem najdalszy rezerwuar wody w kosmosie, który znajduje się w odległości 12 miliardów lat świetlnych od nas. Znajduje się w nim 140 bilionów razy (!) więcej wody niż we wszystkich oceanach Ziemi razem wziętych.

 

„Zbiornik” ten mieści się w kwazarze APM 08279+5255. Tam też znajduje się gigantyczna czarna dziura – która posiada masę 20 miliardów razy większą niż nasze Słońce i generuje energię tysiąca bilionów Słońc (czarna dziura pochłania okoliczny pył i gaz przy czym tworzą się ogromne ilości energii).

 

Znajdująca się w nim woda występuje pod postacią pary, która otacza czarną dziurę. Według badaczy chmura tej pary rozciąga się na obszarze setek lat świetlnych dookoła kwazaru. Astronomowie byli w stanie to zaobserwować poprzez nietypowe promieniowanie rentgenowskie i podczerwone wydzielane przez tę chmurę. O tym, że jest to woda świadczyć ma niespotykane ciepło chmury i jej gęstość. Jej temperatura wynosi bowiem minus 53 stopnie Celsjusza, a gęstość jest na poziomie 300 bilionów razy mniejszym niż ziemska atmosfera – czyli jest ona około 5 razy cieplejsza i 10 do 100 razy bardziej gęsta niż to co typowo znajdujemy w galaktykach takich jak Droga Mleczna.

 

Nie znaczy to jednak, że w naszej galaktyce nie znajdziemy wody w takiej postaci. Owszem znajdziemy, jednak jej zasoby i tak są około 4000 razy mniejsze niż w nowo odkrytym „rezerwuarze” – głównie przez to, że w naszej galaktyce H2O występuje najczęściej pod postacią kryształków lodu.

 

Jeden z zespołów astronomów pod kierownictwem Matta Bradforda z Jet Propulsion Laboratory – jednego z głównych ośrodków badawczych NASA – dokonał odkrycia przy użyciu 10-metrowego teleskopu Z-Spec mieszczącego się na szczycie Mauna Kea na Hawajach.

 

Drugi zespół z Uniwersytetu Caltech, kierowany przez Dariusza Lisa, dostrzegł wodę w kwazarze APM 08279+5255 za pomocą interferometru Plateau de Bure mieszczącego się w Alpach Francuskich.

 

Główny wniosek jaki nasuwa się w związku z odkryciem tak wielkiej ilości wody brzmi – jeśli jest ona tak powszechnym związkiem we Wszechświecie to szanse na to, że związane z nią życie istnieje poza naszą planetą znacznie rosną.

 

 

Źródło:

http://wiadomosci.onet.pl/nauka/odkryto-najdalsze-zrodlo-wody-w-kosmosie,1,4804739,wiadomosc.html

http://www.geekweek.pl/najwiekszy-zbiornik-wody-w-kosmosie-odkryty/333612/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: ILLUMIGEN
Portret użytkownika ILLUMIGEN


Komentarze

Portret użytkownika Latos

Życie to materia wykreowana

Życie to materia wykreowana jedynie po to by cieszyć zmysły,liczą się reakcje, emocje, itp,dla niektórych to czysty nonsens, ich życie ma głębszy cel i ideologię........... ich ideologia pochodzi z wnętrza.

Portret użytkownika Wojox

Najgorsze jest to że szukacie

Najgorsze jest to że szukacie życia w formie jaką znacie, cielesnej i materialnej. Aż się źle na sercu robi ilu niedowiarków żyje w tym świecie. Oczywiście że są inne cywilizacje, podaje to przecież Biblia. Kto czytał to rozumie.Ludzie przypominają mrówkę stojącą 1 cm od nogi SŁONIA próbującej się wymądżać z czym ma do czynienia..Szkoda słów...

Trzy etapy poznawania prawdy: najpierw wyśmiewana, później zaprzeczana a na końcu oczywista. Arthur Schopenhauer

Kimże jest człowiek jeśli nie potomkiem Boga?  
Tak, jak dąb zawarty jest w żołędziu - tak Bóg  ukryty jest w Człowieku...

Liczy sie to w co wierzysz, lecz wiara ma jedynie tylko wtedy sens, gdy mozesz jej wartość uzasadnić

Skomentuj