Odkryto motyla, który jest w połowie samicą i w połowie samcem

Kategorie: 

Źródło: Internet

Natura niekiedy potrafi zaskoczyć. Niewątpliwie przykładem czegoś takiego jest występowanie organizmów wykazujących jednocześnie cechy męskie i żeńskie. Nie chodzi bynajmniej o hermafrodytyzm, ale o dziwaczną anomalię zwaną gynandromorfizmem, która powoduje, że zwierzę jest dosłownie w połowie samicą i samcem.

 

Przeważnie organizmy wykazujące cechy gynandromorfizmu charakteryzują się asymetrią ciała. Są one podzielone dokładnie w połowie. Jedna część organizmu wykazuje cechy męskie a druga żeńskie. Najczęściej ta dziwna anomalia genetyczna dotyka owady, zwłaszcza motyle. Spotyka się ją również u ptaków, pająków i skorupiaków.

W przypadku motyli często objawia się to tym, że z jednej części ciała wyrasta skrzydło charakterystyczne dla samca a z drugiej dla samicy. U homarów wygląda to jeszcze bardziej spektakularnie, tak jakby ktoś od linijki wyznaczył granice dla strony należącej do samca i samicy. Często w tym przypadku towarzyszy temu również inne ubarwienie obu połówek.

Nie zanotowano przypadków wystąpienia gynandromorfizmu u ludzi,  ale nie znaczy to, że nie jest to możliwe. Hinduski bóg lub bogini, Ardhanarishvara, wskazuje cechy charakterystyczne dla gynandromorfizmu.

Jedna część ciała jest męska a druga żeńska i są rozdzielone równo po połowie. Być może postać tej bogini/boga, została zainspirowana przez jakiegoś człowieka który cierpiał na tą chorobę genetyczną.

 

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika nil

Natura lubi eksperymenty,

Natura lubi eksperymenty, niektóre wychodzą lecz większość jest do bani.  Ciekawsza jest kombinacja międzygatunkowa - Cyklopy, Pegazy. Taka  Syrena herb Warszawy, skutek zarażenia kąpiacej się w Wiśle dziołchy rybim plemnikiem, jest nadal podziwiana, choć zoofilia jest karalna. Nie ruszył jej nawet okupant, a przecież niszczył pomniki jak leci. 

Portret użytkownika Esketit

Przeważnie organizmy

Przeważnie organizmy wykazujące cechy gynandromorfizmu charakteryzują się asymetrią ciała. Są one podzielone dokładnie w połowie.

Jeśli są podzielone dokładnie w połowie to charakteryzują się właśnie symetrią a nie asymetrią  Wink

Portret użytkownika Medium

 Wolę zjawisko obojnactwa

 Wolę zjawisko obojnactwa nazywać hermafrodytyzmem.

Nie zanotowano przypadków wystąpienia gynandromorfizmu u ludzi,  ale nie znaczy to, że nie jest to możliwe.

A od kiedy prowadzono obserwację? Bo to nieprawda, że zjawisko nie występuje, być może ukrywane są takie przypadki, a po odkryciu wykonuje się operacje pod byle jakim pozorem. 

Poniżej rzeźba (wygladająca na odlew) śpiącego hermafrodyty z Luwru.

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Skomentuj