Odkryto mechanizm skutecznego leczenia miażdżycy

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Eksperymenty naukowców wskazały nowy cel terapeutyczny w leczeniu miażdżycy i wielu innych chorób sercowo - naczyniowych. Badacze odkryli mechanizm odpowiedzialny za regulację lipidów we krwi. Naruszenie tego procesu uważane jest za najwcześniejszy etap rozwoju chorób serca i naczyń.

Choroba sercowo - naczyniowa występuje, gdy lipidy osocza krwi odkładają się w ścianach naczyń krwionośnych, ostatecznie ograniczając lub blokując przepływ krwi. Prawie co trzecia osoba na świecie ma podobne problemy, więc zrozumienie mechanizmów regulujących poziom lipidów ma kluczowe znaczenie dla opracowania skuteczniejszych metod leczenia chorób układu krążenia.

 

Lipidy, takie jak cholesterol i trójglicerydy, są transportowane w krwiobiegu przez białko apolipoproteinę - B (ApoB). Są one znane jako lipoproteiny „złego cholesterolu” i są potrzebne do transportu lipidów z jelit i wątroby do innych tkanek. W najnowszym badaniu naukowcy skupili się na białku MTP, które ma kluczowe znaczenie dla syntezy tego typu lipoprotein. Ich prace są publikowane na stronie Carnegie Institution.

 

Zwykle MTP może przenosić różne typy lipidów do ApoB, w tym triglicerydy i fosfolipidy. Naukowcy po raz pierwszy zidentyfikowali mutację zwaną MTP, która blokuje ten proces w trójglicerydach, ale nie w fosfolipidach.

 

„Rozdzielenie tych dwóch funkcji było nieoczekiwane i ważne, ponieważ wysoki poziom trójglicerydów w lipoproteinach jest skorelowany ze słabymi wynikami klinicznymi, w tym cukrzycą i chorobami serca” - wyjaśniła Meredith Wilson.

 

Wcześniej zidentyfikowane mutacje w MTP zakłócają obie funkcje przenoszenia białek, więc jelito może mieć trudności z wchłanianiem tłuszczów i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach z pożywienia. Przez wiele lat MTP uważano za możliwy cel terapeutyczny w obniżaniu poziomu trójglicerydów we krwi, jednak inhibitory MTP mogą powodować całkowite zablokowanie funkcji białek, co może zakłócać pracę jelit i powodować gromadzenie się tłuszczu w wątrobie.

 

„Nasza praca otwiera drzwi do bardziej specyficznych inhibitorów MTP, które selektywnie blokują transmisję trójglicerydów” - podsumowała Wilson. „Powinno to obniżyć poziom trójglicerydów w krążeniu bez powodowania niebezpiecznych skutków ubocznych w jelitach i wątrobie”.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika asa

Szanowni państwo brednie i

Szanowni państwo brednie i kłamstwa na temat  cholesterolu wypisywane w tzw" pseudonaukowych czasopismach" stają się normalnością. Cholesterol NIE ZATYKA NACZYŃ KRWIONOŚNYCH--ON JE LECZY!!!!!!!!!np. pokrywając blaszki miażdżycowe i pozwalając krwi na swobodny przepływ. Tutaj kłania się zjawisko fizyczne, ściany naczyń mają /-/ładunek, krwinka czerwona też ma /-/ ładunek, a blaszki miażycowe /+/. Cholesterol jako olej pokrywa te blaszki na powierzchni i automatycznie ładunek na blaszcze jest /o/ i już nie tworzą się zatory!!!!!!!  niestety naukofcy" nie znają podstaw fizyki i wypisują brednie, a reszta inteligentnych inaczej łyka to jak pelikany. Taka jest prawda.

Skomentuj