Odkryto jeden z najbardziej odległych i starożytnych kwazarów we wszechświecie

Kategorie: 

Źródło: kadr z Youtube

Astronomowie odkryli na zdjęciach niemieckiego teleskopu eROSITA z rosyjskiego obserwatorium orbitalnego Spektr-RG jak dotąd najbardziej odległy i najstarszy mały kwazar, jaki widzimy w stanie, w jakim znajdował się zaledwie 848 milionów lat po Wielkim Wybuchu. Poinformowało o tym biuro prasowe Niemieckiego Instytutu Fizyki Pozaziemskiej (MPE).

 

Eksperci twierdzą, że nie spodziewali się, że podczas pierwszego badania z użyciem eROSITA uda im się odkryć tak mały i odległy kwazar. Obiekt ten był najodleglejszym kwazarem, jaki przypadkowo odkryto podczas obserwacji. Ma niezwykłe właściwości jak na aktywne jądro starożytna galaktyka - ten kwazar jest bardzo jasny w zakresie rentgenowskim, a jednocześnie prawie nie emituje światła widzialnego.

 

Prawie wszyscy naukowcy uważają, że supermasywna czarna dziura żyje w centrum każdej galaktyki, pochłaniając gorący gaz i pył. W przeszłości naukowcy wierzyli, że te kosmiczne obiekty wagi ciężkiej powstały z powtarzających się połączeń czarnych dziur o masie gwiazdowej, ale teraz astronomowie zaczęli w to wątpić. Wynika to z odkrycia kilku gigantycznych czarnych dziur w pierwszych galaktykach Wszechświata, których odkrycie wywołało szczególne zainteresowanie badaniem historii ewolucji tych obiektów.

 

Niemieccy specjaliści odkryli jeden z najodleglejszych starożytnych kwazarów w trakcie analizy danych zebranych przez niemiecki teleskop eROSITA w ramach programu obserwacyjnego eFEDS. Program eFEDS miał na celu sporządzenie przeglądu jednego z przekrojów nocnego nieba i poszukiwanie najbardziej odległych i jednocześnie słabych źródeł promieniowania rentgenowskiego w tym rejonie kosmosu. W sumie astronomom udało się wykryć ponad 27 tysięcy odległych źródeł promieniowania rentgenowskiego w konstelacji Hydry i sąsiednich obszarach nieba, z których część została następnie zbadana za pomocą naziemnego teleskopu Subaru i obserwatorium orbitalnego Chandra.

 

Zdjęcia pokazały, że jeden z obiektów wykrytych przez eROSITA, kwazar J0921+0007, jest najbardziej oddalonym od Ziemi spośród wszystkich znanych małych aktywnych jąder galaktycznych. Znajduje się 12,9 miliarda lat świetlnych od Drogi Mlecznej, co pozwala nam zobaczyć ją taką, jaka była zaledwie 848 milionów lat po Wielkim Wybuchu.

 

Późniejsze badanie J0921+0007 wykazało, że ten kwazar bardzo różni się właściwościami od innych starożytnych aktywnych jąder galaktycznych. Ma stosunkowo małą masę - jest około 250 milionów razy większa od masy Słońca, a jednocześnie pochłania duże ilości materii, prawie nie wytwarza światła widzialnego, ale jednocześnie aktywnie emituje energię w zakresie X- promieniowa część widma.

 

To ostatnie, według astronomów, było powodem, dla którego to starożytne jądro galaktyczne zostało faktycznie odkryte przez przypadek. Wolf i jego współpracownicy mają nadzieję, że późniejsza analiza danych zebranych przez eROSITA podczas tworzenia kompletnej rentgenowskiej mapy nocnego nieba pomoże zrozumieć, czy J0921+0007 jest wyjątkiem od reguły, czy też typowym kwazarem wczesnego Wszechświata.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Portret użytkownika Endymion

poznanie Boga i co za tym

poznanie Boga i co za tym idzie mechanizów rządzących Wszechświatem przerasta ludzkość, która porównuje cenę benzynu i gazu sprzed miesiąca.. raty wzrosły, czynsz także.. fajnie jest.. znajome restauracje otwierały się o 12-13, a teraz o 16. Knajpy, Puby, pijalnie w Poznaniu od czwartku do soboty. W środę jak ma jeden stolik i przychód jest dwa razy mniejszy niż wypłata dniówki dla pracowników, to mija się z celem. Ja wlatach 90' balowałem cały weekend, w latach XXIw. podczas studiowania; od czwartku do soboty. Miałem 100zł w kieszeni na balet i rządziłem, a teraz bez 300zł nie mam co wychodzić z domu. 

Leopardy kosztujące miliardy przekazane Ukrainie, zaraz F16 oddamy, a Ukraina domaga się łodzi podwodnych...

Gdyby Polska dostała takie wspomaganie podczas IIWŚ, to byśmy Londyn zajęli.

Anglicy to wrogowie, nie pomogli nam, ale Polska szkoliła TERRORYSTÓW izraelskich przeciw Anglikom na terenie Palestyny, którzy po polskim wyszkoleniu i dozbrojeniu zabijali Anglików, a potem zdziwieni. 

Przed II WŚ oddaliśmy najnowocześniejszy sprzęt żydom, a potem zdziwienie.. podobnie teraz robi nierząd polski względem Ukrainy.

Znowu kochajmy google, bo tak szybko ucieka.. To były karabiny o dużym kalibrze, do niszczenia czołgów, których zabrakło w 39'

https://pl.wikipedia.org/wiki/Karabin_przeciwpancerny_wz._35

chyba to byl ten karabin "UR", ale wikipedia znowu kłamie..

Czy pamietacie, że w latach 30' Japończycy wysyłali do Polski ludzi na szkolenia policyjne, a po kilku latach mieli flotę, admirałów, kapitanów i całe załogi przeszkolone niczym Ukraińcy na Leopardach i Abramsach Wink

Czy tylko mi coś tutaj nie pasuje??

 

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika spokoluz

Z karabinu Ur afgańce 

Z karabinu Ur afgańce  mudżachedini zestrzelili Mi-24 ( opancerzony śmigłowiec ) podczasz interwencji ruskiej na prośbę afganistanu w latach 80tych 20 wieku.

Przez ok 20 lat Polska stała sie 7-mą gospodarką świata za Girerka - za drobne z pożyczek - kto rozjebał to , co zbudował Gierek ? Ile firm zlikwodowano - fabryki :

- 2 samochodów osobowych

 - 2 samochodów ciężarowych

- 2 samochodów dostawczych

- 2 autobusów

- 2 butów

- 2 stocznie

- 2 fabryki maszyn rolniczych

- kilkanaście zakładów odzieżowych

po 1989 r zlikwidownano w PL ponad 100.000 zakładów , które byly konkurencją dla firm zachodnich !11

A dziś mamy tylko produkty od zzaodrzańskich firm patrząc na zachód.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika pabloS

Jak to kto, zachodnia

Jak to kto, zachodnia agentura podstawiona na stołki przez ostatnie dziesięciolecia -

bo kto miałby zasilać zachodnie miejsca pracy najważniejszych branż, gdzie trzeba zapierdalać fizycznie?

Rozleniwione i rozwydrzone lewaki z EUropy zachodniej?

Skomentuj