Odkryto geny, które pomogą ocenić szanse na pokonanie raka

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Szeroko zakrojone badania nad rolą białka p53 o roli genu supresorowego przybliżyły dla środowiska naukowego zrozumienie mutacji genetycznych występujących w różnych formach raka. Pomogło to również zidentyfikować 4 różne geny, których aktywność może wiązać się z gorszymi rokowaniami podczas tej choroby.

 

Nadekspresja genu występuje, gdy gen jest nadmiernie aktywny i wytwarza zbyt wiele kodowanych przez siebie białek. Nowe badania wskazują na to, że nadekspresja 4 genów może prognozować gorszy przebieg choroby nowotworowej wynikającej z mutacji białka p53.

 

Gen TP53 jest odpowiedzialny za kodowanie białka p53, czyli czynnika transkrypcyjnego, który jest zaangażowany w regulację wielu procesów komórkowych. Mutacje w nim zaobserwowane towarzyszą dużemu odsetkowi nowotworów, które zwykle mają niekorzystne rokowanie. Gen TP53 zyskał miano „strażnika genomu”, ponieważ to on odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu nowotworom i utrzymywaniu prawidłowego podziału komórkowego. Jeśli gen ten jest wadliwy, następuje awaria jednego z kluczowych mechanizmów obronnych przeciwko rakowi.

Dr Larry Donehower, profesor mikrobiologii z Baylor College of Medicine w Houston kierował badaniami na podstawie próbek nowotworów od ponad 10 tysięcy pacjentów cierpiących na 32 różne rodzaje raka. To właśnie dzięki nim udało się ustalić 4 geny mogące pomóc przewidzieć ryzyko wystąpienia nowotworu. Wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym Cell Reports.

 

Odkryto, że mutacje genu TP53 występują częściej u osób, które mają gorsze rokowania podczas raka. Ponadto analiza wykazała, że 91% nowotworów wynika z mutacji TP53 polegającej na utracie obu alleli.

 

Co ważne, dzięki tym samym badaniom zidentyfikowano również 4 geny, które wykazują nadekspresję razem z TP53. Według naukowców to właśnie zachowanie tych 4 genów może określać dobre lub złe rokowania podczas choroby. Im wyższa ich ekspresja, tym gorsze perspektywy. Jeśli jednak geny będą wykazywały niską ekspresję, prawdopodobnie pacjent przeżyje i będzie w stanie wrócić do zdrowia.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Felipesku

Ekspresja genow z czegos

Ekspresja genow z czegos wynika i mniemam ze taki rak powstaje jak brakuje odpowiednich witamin w organizmie... bo dlaczego nie ma taniego i wiarygodnevo badania wszyatkich witamin i mikro i makroelementow??? .... Bo ludzie by nie chorowali... a tak szukaj przyczyny i ci wciskaja ze to geny..... tak geny... ekspresja nastapila bo nagminnie brakowalo czegos tam do ochrony i jako budulec prawidlowej struktury. ... Zapytajcie naukofcow czemu nie ma badania taniego na to.... ja wam powiem czemu..... bo nie byloby zarobku na lekach i leczeniu raka i  innych chorób.  Latwo to zauwazyc patrzac na zycie roslin.... jesli takiej brakuje na przyklad azotu to tez rozwija sie nieprawidlowo... Mnie nie oszukacie... geny genami ale wszystko opiera sie na witaminach i mikro i makroelementach i tych poziomow trzeba pilnowac a nie patrzc na geny.

Portret użytkownika minoduesp

Bo jest ich dużo mniej niż

Bo jest ich dużo mniej niż tych nic nie znaczacych .. Zastanów się np. ilu dyr. szkół podstawowych zmarło na raka (pewnie ułamek promila) a ile było zachorowań wśród jej absolwentów ? - to ci właśnie tworzą populację i statystyki.

Portret użytkownika keri

Nie dość, że te bezsensowne

Nie dość, że te bezsensowne wypociny tytularza nałukofego nikomu do niczego są niepotrzebne, to jeszcze sprzeczne z innymi badaniami i obserwacjami dotyczącymi genów. Huj (czegoś mu brakuje, bo se obciął koncówkę) zakręcił się w swojej głupocie. ROFL

Skomentuj